VMI purto pokerio žaidėjus

VMI purto pokerio žaidėjus 2019-09-08 15:31

Yra keli lietuviai, kurie iš sportinio pokerio susikrovė milijonus, šimtai – laimėjusių dešimtis tūkstančių. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) patikina, kad visais atvejais susimokėti mokesčius tenka. Jei veikla tęstinė – reikia registruoti individualią veiklą. Pernai 514 asmenų iš pokerio ir kitos sportinės veiklos sumokėjo 572 tūkst. eurų mokesčių.

15min šią savaitę pranešė apie TOP šimtą lietuvių, kurie iš pokerio turnyrų susižėrė 32 milijonus dolerių, o įspūdingiausia laimėjimų suma (6,4 mln. dolerių) priklauso buvusiam europarlamentarui Antanui Guogai.

Portalo skaitytojai pradėjo domėtis – o kiek gi mokesčių sumoka pokerio žaidėjai?

VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė patikina, kad mokesčius mokėti tenka nuo bet kokių pajamų, neišskiriant ir pokerio laimėjimų. Anot jos, nuolatiniai pokerio žaidėjai turėtų registruoti individualią veiklą, taip galėtų iš laimėjimų išskaityti ir sąnaudas.

Mokesčių už pokerio laimėjimus galima išvengti tik dviem atvejais: jei prizų vertė ne didesnė nei 200 eurų, arba prizą skiria Lietuvos sportinio pokerio federacija.

Laimėtojų neskaičiuoja

VMI paaiškina, kad tais atvejais, kai gyventojas deklaruoja iš azartinių lošimų laimėjimų gautas pajamas, kaip nesusijusias su darbo santykiais apmokestinamąsias pajamas, konkretus pajamų šaltinis (pvz.: pokerio lošimai) – neišskiriamas. Tad kiek sumokėta mokesčių už vienkartinius laimėjimus pasakyti neįmanoma.

Tačiau nuolatiniai sportinio pokerio žaidėjai, kurie vykdo individualią veiklą, turi rinktis veiklos rūšį „Kita sportinė veikla“. Tokių asmenų pernai buvo 514, o jų sumokėtų mokesčių suma – 572,2 tūkst. eurų.

Palyginimui, 2017 metais būta 378 gyventojų, registravusių kitą sportinę veiklą, jie sumokėjo 409 tūkst. eurų.

VMI laimėtojus randa ir papurto: šiemet surinko 29 tūkst. eurų

VMI Kontrolės departamento direktorė Eglė Ramanauskienė patikina, kad tikrinant mokesčių mokėtojus, užsienio duomenų bazėse atkreipia dėmesį ir į lietuvių laimėjimus turnyruose.

„Atliekant rizikingų sektorių stebėseną elektroninėje erdvėje, analizuojamos ir internetinių pokerio lošimų duomenų bazės „thehendmob.com“, „pocketfives.com“, „sharkscope.com“, kuriose galima rasti informaciją apie pokerio lošėjų laimėjimus internete ir lošiant „gyvus“ žaidimus, taip pat renkama informacija apie gyventojus, gavusius pajamų už žaidimus kompiuterinių žaidimų turnyruose. Duomenys apie galimai rizikingus asmenis perduodami kontrolės veiksmų inicijavimui“, – sako E.Ramanauskienė.

JI paaiškina, kad turimomis IT priemonėmis VMI lygina surinktus duomenis su turima informacija, taip identifikuojami galimai mokesčius vengiantys mokėti asmenys.

2016 m. VMI vykdė specializuotą pokerio žaidėjų atranką, kurios metu tikslingai stebėsenos veiksmams atrinko 33 pokerio žaidėjus, kurie iš šios veiklos tiriamu laikotarpiu gavo pajamų. Po VMI atliktų veiksmų, papildomai deklaruota beveik 21 tūkst. eurų mokėtino GPM.

O šiemet VMI dėmesį skyrė asmenims, 2018-2019 m. laikotarpiu gavusiems piniginius prizus kompiuterinių žaidimų turnyruose. Stebėsenos veiksmams atrinkta 16 asmenų, kurie papildomai deklaravo beveik 29 tūkst. eurų mokėtino GPM.

Nuolatiniai žaidėjai turėtų registruoti individualią veiklą

Jeigu azartinių lošimų ar pokerio veikla atitinka Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme nustatytus individualios veiklos požymius – savarankiškumą, tęstinumą, ekonominės naudos siekimą – tai laikoma, jog gyventojas vykdo individualią veiklą ir iš tokios veiklos gautos pajamos priskiriamos būtent tokioms pajamoms.

„Pajamų mokestis apskaičiuojamas ir mokamas nuo individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų, t.y. nuo skirtumo, gauto iš mokestiniu laikotarpiu uždirbtų individualios veiklos pajamų atėmus apskaičiuotus leidžiamus atskaitymus“, – aiškina R.Virvilienė.

Anot jos, pokerio žaidėjai gali pasirinkti – arba rinkti dokumentus ir pagrįsti patirtas išlaidas, arba pasirinkti sumą, lygią 30 proc. uždirbtų pajamų, kurios nereikia pagrįsti – mokesčiai būtų skaičiuojami nuo 70 proc. laimėjimų sumos per metus.

VMI paaiškina, kad mokestis svyruoja nuo 5 iki 15 procentų, priklausomai nuo to, kokio dydžio pajamos. Jei uždarbis mažiau nei 20 tūkst. eurų per metus, taikomas 5 proc. GPM tarifas, jei daugiau nei 35 tūkst. – 15 proc. tarifas. Tarp 20-35 tūkst. eurų GPM palaipsniui auga pagal formulę.

Dar eilėje laukia ir „Sodra“. Individualiai dirbantys gyventojai nuo 90 proc. apmokestinamųjų pajamų privalo mokėti Privalomojo sveikatos draudimo ( PSD) įmokas, kurių dydis – 6,98 proc. ir Valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokas, kurių dydis – 12,52 proc. Jei kaupiama pensijų fonde – dar prisideda papildomi tarifai (1,8-3 proc.)

Pavyzdys: per metus laimėjus 100 tūkst. eurų, mokesčiai būtų skaičiuojami nuo 70 tūkst. eurų: VMI tektų sumokėti 10,5 tūkst. eurų, o „Sodrai“ – 12,3 tūkst. eurų, jei nekaupiama pensijų fonde. „Rankose“ liktų 77,2 tūkst. eurų.

Vienkartiniams laimėjimams – 15–20 proc. GPM

Jei individuali veikla neregistruota, visi gyventojo gauti azartinių lošimų, taip pat ir pokerio, laimėjimai apmokestinami, nes azartinių lošimų laimėjimų apmokestinimo lengvatų nėra nustatyta.

„Pajamos, gautos iš azartinių lošimų, apmokestinamos, atsižvelgiant į viso mokestinio laikotarpio lošimų rezultatą, t. y., skirtumą, apskaičiuotą iš laimėtos sumos atėmus įmokėtas sumas, pagrįstas juridinę galią turinčiais dokumentais, įrodančiais patirtas išlaidas“, – aiškina R.Virvilienė.

Tam reikėtų rinkti kasos aparatų kvitus, banko išrašus, pavedimus ar kitus dokumentus, įrodančius, kad žaidėjas patyrė išlaidų, susijusių su prizo laimėjimu.

Azartinių lošimų (pokerio) laimėjimai apmokestinami taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą, jeigu metinė pajamų ne iš darbo santykių arba jų esmę atitinkančių santykių dalis, neviršija 120 vidutinių darbo užmokesčių sumos (136344 Eur), jei įvairios kitos pajamos viršija 120 VDU – GPM tarifas siekia 20 proc.

Mokėti mokesčių nereikia federacijos prizą laimėjusiems varžybų dalyviams

Jei pokerio žaidėjas prizą laimi sportinio pokerio varžybų metu, jis turės susimokėti mokesčius jau aprašytais būdais.

Tačiau viena išimtis vis tik yra – sportinio pokerio atveju, jei sporto varžybų prizą skirs Lietuvos sportinio pokerio federacija, šios pajamos bus priskiriamos neapmokestinamosioms pajamoms.

VMI pažymi, kad sporto varžybų prizai neapmokestinami gyventojų pajamų mokesčiu neapmokestinami, jeigu tai sporto varžybų prizai, kuriuos įsteigia ir skiria olimpiniam, parolimpiniam, regos, klausos ar judėjimo negalią turinčių asmenų sporto judėjimams Lietuvoje vadovaujančios nevyriausybinės organizacijos, tarptautinės sporto šakų federacijos ar šių federacijų nariai, Lietuvos sporto šakų federacijos, taip pat vardinės dovanos, dovanojamos LR įstatymų nustatyta tvarka.

 

15min.lt