Pokerio lošėjas – prokuroro kreditorius

Vienas iš Generalinės prokuratūros (GP) vadovų Andrius Nevera, į šias pareigas prezidentės Dalios Grybauskaitės paskirtas šių metų balandį, nelabai suvokia,

kad tokias aukštas pareigas valstybės tarnyboje einančiam asmeniui netinka imti paskolos iš privataus asmens, kurio pajamų šaltinis – azartiniai žaidimai ir lažybos.

Paskola vasarnamiui

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) tinklalapyje nurodyta, kad iki tapdamas generalinio prokuroro pavaduotoju A.Nevera 2010 metų spalį pardavė automobilį (sandorio vertė 5-25 tūkst. litų), o 2011-ųjų sausį pirko kitą automobilį iš UAB „KIA auto“ (sandorio vertė 50-75 tūkst. litų). Tapęs vienu iš GP reformų komandos narių, A.Nevera šių metų liepos 13-ąją Kernavėje nusipirko žemės sklypą su vasarnamiu (sandorio vertė 200-250 tūkst. litų). O po dviejų savaičių, liepos 30-ąją, jis paėmė paskolą iš lietuvių kilmės Australijos pokerio lošėjo Antano Guogos (sandorio vertė 300-400 tūkst. litų).
Prokurorų etikos kodeksas primygtinai siūlo vengti situacijų, kai pareigūnas gali atsidurti dviprasmiškoje padėtyje. Vienas tokių išbandymų – finansiniai ryšiai su privačiais asmenimis. Kad išvengtų galimo interesų konflikto, prokurorai paskolas ima iš bankų ir tik retais atvejais – iš artimų giminaičių.
Štai kitas generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis per du kartus paėmė paskolą iš „Nordea bank Finland PLC“ Lietuvos filialo, jos suma siekia iki 250 tūkst. litų. Be to, D.Raulušaitis dar pasiskolino 5-25 tūkst. litų iš Vinco Raulušaičio. Už šias paskolas D.Raulušaitis nusipirko ir suremontavo butą.
Generalinis prokuroras Darius Valys apskritai vengia skolintis – jo deklaracijoje tik įrašai apie investicijas į vertybinius popierius. Vilniaus apygardos prokuratūros vadovas Ramutis Jancevičius yra paėmęs paskolą iš DNB banko. Panevėžio apygardos prokuratūros vadovas Justinas Jonas Pupka skolinosi iš „Nordea“ ir DNB bankų.
Tarp pasirinktinai peržiūrėtų prokuratūrų vadovų deklaracijų nepavyko aptikti informacijos apie iš privataus asmens, juo labiau lošėjo, paimtą paskolą.
LŽ paklausė paties A.Neveros, kodėl jis skolinosi ne iš banko, o iš lošėjo. „Čia jau mano asmeninis klausimas“, – nesileido į kalbas A.Nevera, vis dėlto patikslinęs, kad pasiskolino 300 tūkst. litų.
Pasidomėjus, kokiam terminui paimta paskola, A.Nevera neišdavė, kiek laiko mokės skolą A.Guogai.
„Tai jau, matyt, ne deklaracijos klausimas. Kas yra vieša, tas vieša. Todėl nereikia kalbėti apie tai“, – mįslingai aiškino jis.
Neslepia turtų kilmės
A.Guoga (labiau žinomas kaip Tony G.) gimė 1973 metais Kaune, būdamas 11 metų emigravo su tėvais į Australiją. Internete jis pristatomas kaip profesionalus pokerio lošėjas, vienas iš Lietuvos sportinio pokerio federacijos įkūrėjų ir Lietuvos krepšinio rinktinės rėmėjas (ant sportininkų marškinėlių puikavosi A.Guogos lažybų bendrovės „Lošimų strateginė grupė“ prekės ženklas „TonyBet“).
Dėl „TonyBet“ logotipo šią vasarą net buvo kilęs nemažas sambrūzdis, susimąsčius, ar gali krepšinio žaidėjai reklamuoti lažybas. „Lošimų strateginė grupė“ dėl išaiškinimo kreipėsi į Valstybinę lošimų priežiūros komisiją (VLPK). Tačiau komisija neatsakė į šį klausimą, kadangi, pasak komisijos pirmininko Roberto Kvietkovskio, Lietuvos teisės aktai šito nereglamentuoja. Galiausiai bendrovė pati nusprendė pakeisti „TonyBet“ logotipą kitu.

Kreipėsi į Generalinę prokuratūrą

Tuo su šia lažybų bendrove susiję nesklandumai nesibaigė. Dar pernai spalį Seimo Krikščionių partijos frakcijos narys Ligitas Kernagis kreipėsi į GP dėl VLPK veiksmų teisėtumo, leidžiant Lietuvoje registruotoms įmonėms teikti lažybų paslaugas internetu.
VLPK atstovai teigė leidę Lietuvoje registruotoms įmonėms teikti lažybų paslaugas internetu, norėdami sudaryti joms vienodas galimybes su nelegaliai veikiančiomis arba užsienyje registruotomis įmonėmis.
Gavusi L.Kernagio raštą GP 2010 metų lapkritį atsisakė ginti viešąjį interesą.
Šių metų birželio 13 dieną su tuo pačiu klausimu į GP kreipėsi nebe vienas, o grupė Seimo narių. Šį kartą GP liepos 13-ąją (tą pačią dieną, kai A.Nevera už skolintus iš A.Guogos pinigus nusipirko vasarnamį Kernavėje) nusprendė ginti viešąjį interesą ir kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą (VAAT). Valio, pagaliau nusprendė ginti viešąjį interesą.
Deja… Byla buvo pralaimėta, nes suėjo senaties terminas, skaičiuojant nuo tos dienos, kai prokurorai buvo informuoti apie VLPK sprendimą. GP negalėjo nežinoti, kad pralaimės. Tiesa, galutinį sprendimą šioje byloje gruodžio 30-ąją priims Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT).
O praeitą savaitę VAAT nagrinėjo kitą bylą dėl lažybų internetu, kurioje GP, gindama viešąjį interesą, kreipėsi į teismą dėl kitų lažybų bendrovių.
VAAT nusprendė, kad VLPK, 2011 metų vasario ir gegužės mėnesių nutarimais įtvirtinusi galimybę UAB „Baltic Bet“ ir UAB „Orakulas“ organizuoti lažybas Azartinių lošimų įstatyme nenumatytu (internetu ar telefonu) būdu, pažeidė Azartinių lošimų įstatymą, todėl panaikino šiuos nutarimus kaip neteisėtus.
Tačiau bendrovei „Lošimų strateginė grupė“ šis teismo sprendimas kol kas negalioja ir netaikomas, nes GP praleido senaties terminą.
Lažybos internetu ir šiai bendrovei galės būti uždraustos tik tuo atveju, jei LVAT paliks nepakeistą VAAT sprendimą, o VLPK revizuos visus panašius sprendimus ir pakeis juos. Kada tai įvyks?
Situacija atrodo labai keistai. Ir tikrai verta etikos sargų dėmesio. Juo labiau žinant, kad tai, kas neleista kitoms lažybų bendrovėms, kažkodėl, tik dėl GP veiksmų, nėra draudžiama generalinio prokuroro pavaduotojui solidžią paskolą suteikusio verslininko bendrovei.

Įslaptinta praeitis

Internete nėra gausu informacijos apie A.Neverą. Čia nerasi netgi populiariausių nuorodų į tinklalapį „Klasė“, kuriame registruojasi nemažai kada nors mokyklą lankiusių žmonių. Nurodoma, kad A.Nevera mokėsi Vilniaus rajone, ir tiek. O toliau – įrašai apie studijas ir darbo karjerą.
Paslaptį, kodėl internetas šykšti informacijos apie A.Neverą, atskleidė interneto komentatoriai, pasidaliję informacija šių metų balandį, kai prezidentė paskyrė A.Neverą generalinio prokuroro pavaduotoju.
Komentatoriai nurodė, kad ankstesnė pavaduotojo pavardė Malofejev, o jo tėvas – Aleksejus Malofejevas, buvęs Vilniaus rajono tarybos narys, politinis bei visuomeninis veikėjas. 1950 metais gimęs Aleksejus Malofejevas apie save pateikia duomenis tik nuo 1999 metų, kai tapo Socialdemokratų partijos nariu. Tarsi pirmuosius 49 gyvenimo metus nei mokėsi, nei dirbo. A.Malofejevas nurodo turintis sūnus Andrių ir Viktorą bei dukrą Editą.
Generalinio prokuroro pavaduotojas – viešas asmuo. Jis netgi privalėtų nurodyti oficialiame savo gyvenimo aprašyme ankstesnę pavardę, kurią pasikeitė dėl jam vienam žinomų motyvų.
Tačiau GP Viešųjų ryšių skyrius į LŽ klausimą, ar A.Neveros ankstesnė pavardė buvo Malofejevas, atsakė: „Šis klausimas nesusijęs su generalinio prokuroro pavaduotojo tarnyba prokuratūroje.“ Tarsi tai reikštų, kad Andrius ar Andrejus Malofejevas yra nuveikęs kažką tokio, ką verta slėpti.

Elitinė šeima

Internete nurodoma, kad A.Nevera prisidėjo kuriant Baudžiamąjį ir Baudžiamojo proceso kodeksus, nėra naujokas teisės ir moralės srityse. Prieš tapdamas generalinio prokuroro pavaduotoju jis nuo 2003 metų dirbo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininko patarėju, vėliau LAT departamento vadovu, vadovo pavaduotoju.
Be to, A.Nevera skaito paskaitas Mykolo Romerio universitete. Nuo šių metų rudens jis šio universiteto profesorius.
Teisės srityje išprususi ir A.Neveros žmona Gitana Jurgelaitienė, buvusi Valstybės saugumo departamento (VSD) Trečiosios valdybos viršininko Lino Jurgelaičio žmona. Ilgametė Švietimo ir mokslo ministerijos Studijų departamento direktorė G.Jurgelaitienė 2008-ųjų vasarą, remiama tuometės Valdo Adamkaus prezidentūros, kaip teigta, bandė pretenduoti į laisvą Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) generalinio direktoriaus pavaduotojo, turinčio kuruoti korupcijos prevenciją, postą.
Šiuo metu G.Jurgelaitienė vadovauja Tarptautinei teisės ir verslo aukštajai mokyklai.
Ką reiškia, kai tokia šeima, galima sakyti, Lietuvos vadovaujantis elitas, ima paskolą iš asmens, praturtėjusio iš azartinių žaidimų ir pavertusio lošimus bei žaidimus savo verslu? Paima paskolą tuo metu, kai GP teikia ieškinį dėl kreditoriaus bendrovės teismui? O gavus paskolą bylą sėkmingai pralaimi? Ko gero, pavadinti tai cinizmu būtų net per švelnu.

vrsps.lt

Leave a Reply