Nuodėmių miestui (Las Vegas) reikia stebuklo

Daugelį metų Las Vegasas klestėjo vien dėl to, kad buvo labai mėgstamas nuodėmių ieškotojų. Tačiau ekonomikos sunkmetis pasiekė ir šią dykumos oazę. Dabar miestui reikia ieškoti naujų būdų, kaip privilioti žmones.

Tamsių troškimų miestas

Nevados valstijoje įsikūręs Las Vegasas yra šviesi vieta, kur karaliauja tamsūs troškimai. Miesto neoninės šviesos, žadančios lengvai prieinamus turtus, taip ryškiai spindi dykumos tamsoje, kad jas plika akimi galima pamatyti iš kosmoso.

Las Vegasas virto azartinių lošimų ir nepaliaujamo optimizmo sinonimu. Už savo egzistavimą jis galėtų būti dėkingas paradoksui, kaip viltis gali klestėti ten, kur lengviau gimsta neviltis.

Didžioji dalis Nevados atrodo sausringa ir nedraugiška – tarsi subombarduotas Mėnulio paviršius. Tačiau Ispanijos keliautojai miestui parinko pavadinimą Las Vegasas, tai reiškia "pievos", nes tyrinėdami naująjį pasaulį jie čia rado gaivinančio vandens šaltinių.

Nevadoje visuomet buvo kažkas kitaip.

20100303lasvegas

Čia galima beveik viskas

XIX a. viduryje, kai vyko JAV pilietinis karas, ši karšta, atgarsi ir retai apgyvendinta teritorija buvo prijungta prie sąjungos. Naujoje valstijoje pradėjo veikti vario ir švino kasyklos, bet netrukus tapo aišku, kad Nevadai trūksta išteklių. Jos sienos apibrėžia vieną iš nedaugelio JAV pietvakarinės dalies žemės lopinėlių, kuriame nėra naftos. Be to, šioje valstijoje labai karšta.

Kol atsirado oro kondicionieriai, Nevadoje vasarą gyveno tik užsigrūdinusios pasienio šeimos ir Vakarų nutrūktgalviai.

Nevada rado genialų sprendimą. Kaip sakė vienas amerikietis istorikas, ji padarė savo suverenumą ekonomiškai vertingą. Kitaip tariant, ji leido tokius dalykus, kurie buvo draudžiami kitur. Ir čia kalbama visai ne apie branduolinio ginklo bandymą, kurį JAV vyriausybė atliko šioje valstijoje šeštame dešimtmetyje.

Nevada nusprendė prekiauti nuodėmėmis, o vėliau – jas apmokestinti. Oregone ar Arkanzase žmogus negali žaisti kauliukais ir nusipirkti skardinės alaus sekmadienį po vidurnakčio, bet jis gali atvažiuoti į Nevadą – čia visa tai įmanoma. Kitose valstijose išgėrusiam asmeniui bus uždrausta tuoktis naktį su žmogumi, su kuriuo jis pirmą kartą susitiko, o Nevadoje tam nėra jokių kliūčių. Metrikacijos biurai čia dirba iki vidurnakčio. Išsiskirti šioje valstijoje irgi daug paprasčiau negu bet kur kitur Amerikoje.

Kai kuriose Nevados dalyse netgi legalizuota prostitucija. Vienas viešnamis neseniai žengė į moterų rinką ir pradėjo reklamuoti vyrą, teikiantį prostitucijos paslaugas.

Prekyba nuodėmėmis atnešė stulbinamą sėkmę, ir Las Vegasas, vadinamas nuodėmių miestu, tapo turtingas ir gerbiamas. Gangsteriai lavonais klojo miesto pamatus, bet vėliau didelis verslas paėmė viršų. Šiandien lošimo namai yra Las Vegaso ekonomikos pagrindas.

Prarado nuodėmių monopolį

Tačiau laikui bėgant Nevada prarado savo unikalumą. Nors čia tai padaryti paprasčiau, vesti ir išsiskirti be didelių kliūčių galima bet kur. Azartiniai lošimai paplito po visas Jungtines Valstijas, ir Las Vegasas prarado savo monopoliją.

Atlantik Sitis, kuris aštuntajame dešimtmetyje buvo merdintis kurortas, 1976 m. įteisino azartinius lošimus ir pradėjo klestėti. Dabar 43-ose iš 50-ies valstijų vykdomos teisėtos loterijos, o lošimo namai veikia 19-oje valstijų.

Nors JAV įstatymai dar griežtai skiria lošimą internetu nuo lošimo prie ruletės stalo, Nevada jau prarado nuodėmių monopolį. Valstija negali grįžti prie kalnakasybos ar branduolinių bandymų, todėl vienintelė jos viltis – platesnis turizmas. Las Vegasas turi tapti kurortu, kur galima ir palošti, o ne kurortu, kur atvykstama tik lošti.

Miesto laukia sunkus kelias ir didelė konkurencija. Juk vien Jungtinėse Valstijose yra gausybė vietų, kuriose turistai galėtų ir norėtų ištuštinti savo pinigines. Bet negali likti abejingas Las Vegasui, kai pagalvoji, kaip iš Vakarų dykumos uolienų išdygo didžiulis spindintis miestas.