Lažybų objektas – ekonomika ir rinkimai

Lietuvai bundant iš krizės snaudulio, sukruto ir lažybų organizatoriai. Vieni kviečia lažintis iš nedarbo lygio, kiti siūlo spėti artėjančių savivaldybių tarybų rinkimų nugalėtojus.

Lažybos iš nedarbo

Lažybų organizatoriai nesnaudžia. Prieš keletą dienų bendrovė “Unibet” pasiūlė lažintis iš to, koks ketvirtąjį šių metų ketvirtį šalyje bus nedarbo lygis.

Lietuvos darbo biržos duomenimis 2010 m. lapkritį ir gruodį bedarbių skaičius šalyje išaugo 10-ia tūkst., tačiau lažybų tarpininkai įsitikinę, kad šiemet nedarbas mažės ir 2011 m. pabaigoje bus ne didesnis kaip 14,5 proc.

“Manome, kad Lietuvos darbo biržos praėjusių metų pabaigoje užfiksuotas bedarbių skaičiaus padidėjimas yra laikinas ir šiemet nedarbas lėtai, bet stabiliai mažės. Taigi suteikėme galimybę lažintis dėl šio visuomenei reikšmingo rodiklio, – sakė bendrovės “Unibet” lažybų tarpininkas Kennethas Pedersenas. – Duodame 62,5 proc. tikimybę, kad paskutinį 2011 m. ketvirtį nedarbas Lietuvoje bus ne aukštesnis kaip 14,5 proc.

Dėl nedarbo lygio rodiklio siūloma kirsti lažybų santykiu 2,2. Tai reiškia, kad asmuo, pastatęs 100 litų sumą už tai, kad nedarbo lygis bus didesnis nei 14,5 proc., teisingo spėjimo atveju laimėtų 220 litų. Statantiems už tai, kad nedarbo lygis bus mažesnis nei 14,5, koeficientas siekia 1,6.

Daugelis rinkos analitikų darbo rinkos atsigavimo laukė tik pirmoje 2011 m. pusėje, tačiau pagal Lietuvos statistikos departamento duomenis nedarbo lygis pradėjo mažėti dar 2010 m., o per trečią 2010 m. ketvirtį susitraukė nuo 18,3 iki 17,8 proc. Dabar nedarbo lygis šalyje siekia 14,4 proc.

Unibet” siūlo ir kitų neįprastų lažybų, pavyzdžiui, kokia bus Natalijos Zvonkės ir verslininko Danieliaus Bunkaus kūdikio lytis. Lažybų koeficientas, statantiems, kad gims mergaitė, yra 1,72. Statantiems už tai, kad gims berniukas, – 2.

Pigaus populiarumo nesivaiko

Organizuoti lažybas, susijusias su šalies politiniu gyvenimu, žada ir bendrovė “Top Sport”. Esą artimiausiu metu atsiras galimybė statyti už vieną ar kitą partiją savivaldybių rinkimuose. Tačiau lažintis iš šalies ekonominių rodiklių bendrovės atstovai sako nedrįstantys.

“Norint užsiimti tokiais dalykais rimtai, reikia turėti specialistus arba pirkti analitikų paslaugas, – sakė “Top Sport” rinkodaros vadovas Skirmantas Staniulis. – O jūsų minėtos bendrovės “Unibet” ir “Triobet” Lietuvoje veikia nelegaliai ir neretai mėgsta organizuoti tokias lažybas, kurios neneša pelno, bet atkreipia žiniasklaidos dėmesį. Pavyzdžiui, lažybos iš degalų kainų ar tų pačių ekonominių rodiklių – BVP, nedarbo ir t. t. Čia pigūs triukai. Net ne faktas, kad jie išmokėtų laimėjimą, nes jokios institucijos jų nekontroliuoja.”

Rinkimų nepraleis

Tačiau savivaldybės, Seimo ir prezidento rinkimų bendrovė praleisti neketina, mat tokie įvykiai esą būna aktualūs visiems šalies gyventojams. Tiesa, lažybų sąraše nė vieno šių punktų kol kas nėra. Jie dažniausiai atsiranda porą savaičių iki rinkimų.

Bendrovė taip pat siūlo spėti “Eurovizijos”, “Mis pasaulis”, “Auksinių gaublių”, “Oskarų” laureatus ir konkurso “Lietuvos talentai” nugalėtojus.

Su pramogomis ir politiniu šalies gyvenimu susijusias lažybas organizuoja ir kitos šalyje veikiančios bendrovės. “Populiariausi būna prezidento rinkimai, tad būtinai organizuosime tokias lažybas. Bet manau, kad sugalvosime ką nors ir su savivaldos rinkimais”, – sakė “Tony Bet” vyriausiasis lažybų tarpininkas Mindaugas Kapačinskas.

O “Baltic Bet” siūlo vadinamąją užklausos paslaugą. Asmenys, norintys lažintis iš tam tikrų specifinių dalykų, gali pateikti prašymą bendrovei, o ši suorganizuos lažybas.

Kas laimės rinkimus?

Nors iki savivaldybių tarybų rinkimų liko dar beveik mėnuo, lažybų organizatoriai jau bando spėti rezultatus. Bendrovės “Triobet” nuomone Vilniaus miesto meru taps jokiai partijai neatstovaujantis Artūras Zuokas.

Šansai, kad būtent jis užims mero kėdę, lažybų tarpininkų teigimu, siekia net 22 proc.

Kiek mažiau galimybių grįžti į sostinės mero postą turi Tvarkos ir teisingumo partijos kandidatas Juozas Imbrasas. Lažybų tarpininkai politiko galimybes vertina maždaug 16 proc. tikimybe.

Dar mažiau šansų esą turi LSDP atstovas Romas Adomavičius, šiuo metu Vilniaus miesto mero pareigas einantis Tėvynės sąjungos atstovas Raimundas Alekna, Darbo partijos lyderis europarlamentaras Viktoras Uspaskichas ir buvęs Seimo pirmininkas socialliberalas Artūras Paulauskas.

Specialisto komentaras

Andrius Karaliūnas, Lošimų priežiūros komisijos administracijos direktorius

Pirmiausia noriu pasakyti, kad nei “Unibet”, nei “Triobet” neturi licencijos organizuoti lošimus Lietuvoje. Siūlydami bet kokias lažybas, jie daro pažeidimą, kuris, priklausomai nuo pajamų, gali būti vertinamas net kaip baudžiamasis nusikaltimas. Dėl abiejų šių bendrovių yra atliekami ikiteisminiai tyrimai.

Licencijas organizuoti lažybas turi tik keturios bendrovės: “Orakulas”, “Top Sport”, “Baltic Bet” ir “Lošimų strateginė grupė” (“Tony Bet”).

Tačiau pačias lažybas dėl ekonominių rodiklių ar politinių įvykių vertiname normaliai. Jei jos nepažeidžia jokių moralės normų ir neskatina nusižengti, tai lažybos niekuo nesiskiria nuo sportinių. Jas (lažybas dėl ekonominių rodiklių ar politinių įvykių – red. past.) kontroliuoti yra gal net lengviau, nes labai sunku patikėti, kad koks nors lažybų organizatorius galėtų papirkti Statistikos departamentą. Be to, tiek politika, tiek ekonomika domisi daugelis gyventojų.

Jei žmonėms būtų siūloma lažintis, kada mirs koks nors žinomas asmuo ar politikas, tada galėtume jas anuliuoti, nes tai yra gana amoralu.

Yra buvęs ir vienas atvejis, kai lažybų bendrovė galėjo pastūmėti žmones nusikalsti – prieš porą metų “Triobet” pasiūlė lažintis, ar prie Seimo įvyks riaušės. Jos įvyko, taigi galima daryti išvadą, kad kažkas lažinosi, jog jos įvyks ir, norėdamas laimėti, pats jas pakurstė ar net pradėjo.

Tai būtų galima prilyginti atvejui, kai vartininkas pastato už save, kad jis per rungtynes praleis 3 įvarčius, ir tai sąmoningai padaro.

diena.lt

Leave a Reply