Lažybos internete teismo sprendimui nepavaldžios

Nors dar prieš mėnesį teismas nusprendė, kad turi būti uždraustos prieigos prie lažybas internetu organizuojančių svetainių, interneto operatoriai tokį teismo sprendimą atsisako vykdyti.

Grasina imtis priemonių

Lietuvos lažybų organizatoriams atstovaujantys advokatai tikina, kad per mėnesį nepavyko susitarti su interneto paslaugų tiekėjais, todėl gali tekti imtis kitų galimų teisinių priemonių, kad teismo sprendimas vis dėlto būtų vykdomas.

“Su interneto tiekėjais siekėme geranoriškai susitarti dėl galimybių įvykdyti teismo sprendimą, bet to padaryti nepavyko. Todėl, jei ir toliau bus nevykdoma teismo nutartis, ketiname imtis visų įmanomų teisinių priemonių”, – kalbėjo advokatų kontoros “Nordia Baublys & Partners” teisininkas Karolis Vinciūnas. Anot jo, radikali priemonė būtų reikalauti pačių operatorių atsakomybės teisme.

Dėl prieigų prie lažybas internetu organizuojančių svetainių blokavimo į teismą kreipėsi asociacija “Lažybų organizatorių aljansas” ir bendrovės “TopSport” bei “Orakulas”. Ieškinio suma siekia 1,096 mln. litų. Vilniaus apygardos teismas paskelbė laikinąsias apsaugos priemones, leidžiančias blokuoti prieigas prie svetainių. Taip pat leista areštuoti įmonių, kurioms priklauso svetainės, turtą.

Gali, bet nenori

Anot K.Vinciūno, interneto operatoriai atsisakydami uždrausti prieigą prie lažybų svetainių aiškino neturintys techninių galimybių tai padaryti, be to, esą tokie sprendimai brangūs. “Tačiau nepriklausomų specialistų parengta išvada patvirtina, kad yra būdų, kaip tai galima atlikti už gana nedideles sąnaudas”, – teigė ieškovams atstovaujančios advokatų kontoros teisininkas.

Trečiadienį antstoliai šią išvadą įteikė Lietuvos interneto tiekėjams: “Teo LT”, “Baltnetos komunikacijoms”, “Bitė Lietuvai”, “Omnitel”, “Mikrovisatos TV”, “Penkiems kontinentams”, “Baltikum TV”, “Lietuvos energijai”, Nacionaliniam komunikacijų tinklui ir KTU Informacinių technologijų plėtros institutui.

K.Vinciūno įsitikinimu, interneto operatoriai liberaliai žiūri į interneto turinį ir atsisako jį riboti, o išlygų daro tik kraštutiniais atvejais arba kai to reikalauja teisėsaugos institucijos – policija, prokuratūra.

Blokuojant prieigas prie lažybas internetu siūlančių svetainių, siekiama apsaugoti ne tik Lietuvoje su licencijomis dirbančių lažybas ir lošimus organizuojančių bendrovių interesus, bet ir internete besilažinančius šalies gyventojus. Esą pasitaikė ne vienas atvejis, kai interneto lažybų mėgėjai nesugebėdavo atgauti laimėtų pinigų iš savo veiklai licencijos neturinčių užsienyje registruotų bendrovių.

Laukia teismo paaiškinimo

Vieno iš interneto operatorių bendrovės “Teo LT” atstovas spaudai Antanas Bubnelis tikino, kad privačių Lietuvos ekspertų siūlomos priemonės nesudaro galimybių efektyviai blokuoti užsienio serveriuose laikomo turinio. Be to, teismo nutartyje nenurodyta, kad lažybų svetaines blokuoti turi Lietuvos interneto paslaugų teikėjai.

“Juolab kad minimos lažybų svetainės nėra saugomos Lietuvos interneto paslaugų teikėjų serveriuose. Todėl, mūsų nuomone, teismo nutartis nėra taikoma Lietuvos operatoriams. Be to, teismo nutartyje reikalaujama uždrausti visas galimas prieigas prie tam tikrų interneto portalų, o vienintelis galimas efektyvus būdas tokį reikalavimą įvykdyti yra visiškas interneto ryšio blokavimas šalyje”, – aiškino A.Bubnelis.

“Teo LT” kreipėsi į teismą ir prašė paaiškinti, kokiems subjektams minėtas teismo reikalavimas taikytinas, ir dabar laukia atsakymo.

“Visuotinė interneto cenzūra yra sudėtingas ir brangus procesas. Kinijos Liaudies Respublika jau nuo 2003 m. tobulina galimybes blokuoti virtualios enciklopedijos “Wikipedia” tinklapius, svetaines “YouTube”, “Facebook”, kai kurių populiarių Vakarų žiniasklaidos priemonių tinklalapius. Cenzūros sistemai šioje šalyje leidžiami milijardai JAV dolerių, ir vis tiek yra sugebančių ją apeiti”, – kalbėjo “Teo LT” atstovas.

Anot jo, jei būtų paprasta blokuoti pasirinktas interneto svetaines, tokiu genialiu sprendimu jau būtų pasinaudojusi ta pati Kinija.

Rengia įstatymo pataisas

Šiuo metu Seime svarstomas ir rengiamas naujas Azartinių lošimų įstatymo projektas. Jame verslui suteikiama daugiau teisių, liberalizuojama reklamos tvarka.

Kartu jame bus numatyta, kaip galima kovoti su nelegaliai lažybas internete organizuojančiomis bendrovėmis.

Teisininko teigimu, užsienyje registruotos lažybų bendrovės tuo ir naudojasi, kad lažybų veikla internete Lietuvoje nėra reglamentuojama. “Jie supranta situaciją ir net neturi tikslo vykdyti veiklos Lietuvoje”, – kalbėjo K.Vinciūnas.

Leave a Reply