Teniso pasaulį sudrebino lažybų skandalas: 16 aukščiausios klasės žaidėjų įtariami sukčiavę

Teniso pasaulį sudrebino lažybų skandalas: 16 aukščiausios klasės žaidėjų įtariami sukčiavę 2016-01-18 14:06

 

Australijoje startavęs pirmasis šių metų „Didžiojo kirčio“ turnyras gali nublankti prieš viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją, kad net 16 aukščiausio lygio teniso žaidėjų yra įtariami sukčiavę ir žaidę taip, kaip reikėdavo „sporto sukčiams“.

Kaip rašo BBC ir „BuzzFeed“, atliktas tyrimas ir žurnalistus pasiekę dokumentai rodo, kad teniso pasaulį gali sudrebinti iki šiol negirdėtas skandalas. Remiantis tyrimo duomenimis, galimų sutartų mačų dalyviai – ir Top 50 reitinge esantys elito tenisininkai.

Nors gandai ir net konkrečių žaidėjų pavardės apie tam tikrus susitarimus, taip pat ir praeityje paskirtos diskvalifikacijos tenisininkams jau nieko nestebino, anksčiau apie sutartus tenisininkų rezultatus buvo galima išgirsti iš mažesnių turnyrų ir žaidėjų, kurie reitinge rikiuodavosi gerokai žemiau už penkiasdešimtuko.

 

Atskleisto skandalo detalės

• Aukščiausio rango teniso žaidėjai įtariami įsivėlę į sutartų mačų skandalus, įskaitant ir paties didžiausio rango – „Didžiojo kirčio“ – teniso turnyrus.

• Dokumentuose fiksuojama, kad vienas Top 50 žaidėjas įtariamas nuolatos pralaimėdavo pirmąjį setą atvirosiose Australijos pirmenybėse.

• Žaidėjams siūlyta nuo 50 iki 100 tūkst. eurų už tam tikrus susitarimus teniso mačuose.

• Įtariama, kad lažybų mafijos atstovai iš Italijos ir Rusijos galėjo atlikti tūkstančius surežisuotų statymų, įskaitant ir mačus rimčiausiuose „Didžiojo kirčio“ turnyruose.

• Per pastarąjį dešimtį į sąrašą žaidėjų, kurie įtariami galėję sukčiauti ir sužaisti „taip, kaip reikia“, įtraukta per 70 žaidėjų. Dalis jų jau baigę savo karjeras.

Žiniasklaidos tvirtinimu, šį kartą situaciją gali būti gerokai rimtesnė, nes į lažybas buvo įtraukti aukščiausio lygio sportininkai ir tokie prestižiniai turnyrai kaip Vimbldono.

Tyrimo duomenys rodo, kad dėl lažybų įtariami net 16 itin garsių tenisininkų, tačiau konkrečių įrodymų ar sankcijų dar nėra paskelbta, o didžioji dalis sportininkų pirmadienį stojo į kovas Australijos kortuose.

Žurnalistus pasiekusiuose dokumentuose nurodoma, kad į sutartas lažybas įtrauktų sportininkų laukdavo nemenkos pinigų sumos, kurios siekdavo nuo 50 iki 100 tūkst. eurų už susitikimą.

Tyrimą, kurį Teniso stebėtojų organizacija (TIU) atliko beveik dešimtmetį, vainikavo apie 26 tūkst. stebėtų mačų.

Dokumentuose pažymima, kad į teniso lažybas buvo įtraukti beveik visi pasaulio regionai nuo Azijos rinkų iki Italijos grupuočių iš Sicilijos, taip pat Rusijos lažybų mafija.

„Tinklas yra milžiniškas, įtraukta daug asmenų, tyrėjams išsiaiškinti visas aplinkybes yra itin sunku, o įrodyti gali būti ir neįmanoma“, – sakė Markas Phillipsas, vienas tyrimą vykdančių asmenų.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad sportininkai, kurie sukėlė tyrėjams įtarimų, buvo stebimi, jų rezultatai fiksuojami. Lažybų rengėjai esą taip pat aiškiai matė tam tikras pinigų sumas, kurios buvo statomos už vienus ar kitus sportininkus, už tam tikras baigčių kombinacijas, dalis kurių iš tiesų įvyko gana netikėtai.

Sporto tyrėjai tokius neįprastus veiksmus pavadino raudonosios vėliavos susitikimais. Įdomu tai, kad stebimi įtartini žaidėjai, kurių, kaip pranešama tyrime, užfiksuota keturi, savo mačus galimai modeliavo pagal įvairias schemas.

„Tai buvo ne tik pralaimėti mačai, dažnu atveju pralaimimas vienas setas ar žaidžiamas tam tikras geimų skaičius. Schemų yra įvairių“, – teigė tyrimą vykdantys asmenys.

Teigiama, kad Pasaulinė teniso federacija apie tyrimą žino, tačiau kol kas jokių reikšmingesnių žingsnių nesiėmė.

 

alfa.lt