Seimas klampina nepilnamečius ir priklausomus lošėjus į liūną

Antradienį Seimas svarstys Azartinių lošimų įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siūloma įteisinti mažuosius lošimo automatų salonus – šiose vietose nenumatyta jokia lošėjų tapatybės kontrolė ir registracija. Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos įsitikinimu, tokios įstatymo pataisos atvers nepilnamečiams lošimo salonų duris ir įklampins juos į lošimų liūną.

Azartinių lošimų įstatymo pakeitimais siūloma tokioms vietoms kaip viešbučiai, kavinės, barai, restoranai leisti pasistatyti iki penkių riboto išlošimo – B kategorijos – lošimo automatų, rašoma Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos pranešime žiniasklaidai. Priešingai nei lošimų namuose ar lošimo automatų salonuose, šiose vietose nenumatyta jokios lošėjų tapatybės kontrolės ir registracijos.

Paveiks nepilnamečius ir priklausomus lošėjus

Nepilnamečius nuo žalingų veiksnių įtakos ginanti asociacija neabejoja, kad tokiose vaikams be apribojimų prieinamose vietose nebus užtikrinta, kad jie nesėstų prie vienarankiais banditais vadinamų automatų.

„Lošimo automatai, siūlantys lošimus iš nedidelių sumų, gali būti vaikams itin patraukli laisvalaikio praleidimo forma. Šiuo metu tokie azartiniai žaidimai nepilnamečiams neprieinami dėl lošimo automatų salonuose galiojančios griežtos tapatybės kontrolės. Siūlomos pataisos tokią kontrolę panaikina“, – teigia Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos pirmininkas Tomas Šalkauskas.

Priėmus įstatymą, mažųjų lošimo automatų salonų durys atsivertų ir nuo lošimų priklausomiems gyventojams, kurie yra pripažinę priklausomybę nuo lošimų ir parašę prašymus neleisti jiems lošti.

Kol kas vietoj griežtesnės visų į tokias įstaigas einančių asmenų kontrolės, jiems siūloma ne tik žaisti 1,7 karto didesnėmis sumomis nei iki euro įvedimo (tam Seimas pritarė neeilinėje sesijoje vasarą), bet dabar dar leisti žaisti naudojant ir monetas, ir popierinius pinigus.

Sukelia daugiausiai problemų

2014 m. tyrimų bendrovės „Spinter“ Lošimų priežiūros tarnybos prie LR Finansų ministerijos užsakymu atlikta apklausa parodė, kad būtent lošiantieji automatų salonuose patiria daugiausia finansinių, psichologinių ir kitų problemų. Beveik pusė apklaustųjų (46%) lošti pradeda lošimo automatais. Siūlomas įstatymo pakeitimas tik dar labiau padidintų šių paslaugų mastą bei prieinamumą labiausiai pažeidžiamiems vartotojams.

Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacija primena, kad tokioms pataisoms griežtai nepritaria lošimus kontroliuojančios institucijos.

Dėl Seime buldozeriu stumiamų pataisų susirūpinę tėvai atkreipia dėmesį į menką tokių pataisų naudą valstybei. B kategorijos lošimo automatų savininkai už vieną tokį automatą valstybei per metus turi sumokėti 3,6 tūks. Lt.

 

15min.lt