Skandalas pučiasi: rasizmo dėme suteptas „Panevėžys“ priverstas aiškintis ir dėl sutartų rungtynių

Skandalas pučiasi: rasizmo dėme suteptas „Panevėžys“ priverstas aiškintis ir dėl sutartų rungtynių 2017-08-03 15:18

Panevėžys ilgai buvo laikomas Lietuvos futbolo sostine, bet pastaraisiais metais šio miesto futbolo klubas turi bėdų ir aikštėje, ir už jos ribų. Buvusio „Ekrano“ senųjų vilkų atkurtas „Panevėžio“ klubas šiomis dienomis tebėra Pirmosios lygos vidutiniokas, o antradienį komandos žaidėjai buvo paprašyti pasiaiškinti Lietuvos futbolo federacijoje.

Įsisiūbavęs konfliktas

Prieš keletą savaičių į viešumą pasklido žinia, jog klubo legionierius iš Ganos Charlesas Atsina paliko komandą dėl žaidžiančiojo trenerio Manto Savėno rasistinių užgauliojimų.

Nesibaigus šiam skandalui, ant panevėžiečių munduro užtiško dar viena dėmė.

Lietuvos futbolo federacija (LFF) „Panevėžio“ klubui išsiuntė dokumentą, kuriame teigiama, jog pradėtas tyrimas ne tik dėl incidento su Ch.Atsina, tačiau ir dar vienas – dėl sutartų rungtynių.

15min iš savų šaltinių pavyko gauti šio dokumento kopiją.

„LFF turima informacija suteikia prielaidą manyti, jog neįvardinamos FK „Panevėžys“ rungtynės galimai buvo nesąžiningai sutartos. Tyrimo metu gali būti apklausiami klubo žaidėjai, treneriai, administracija ir kiti su klubo veikla susiję asmenys“, – rašoma LFF Tyrimų komiteto nario Augusto Zakarevičiaus pasirašytame ir klubo administracijai liepos 19-ąją išsiųstame laiške.

Lietuvos lošimų priežiūros tarnybos direktorius Virginijus Daukšys ir Lietuvos futbolo federacijos generalinis sekretorius Nerijus Dunauskas 15min teigė pastaruoju metu negavę jokių signalų iš tarptautinių partnerių, atliekančių įtartinų rungtynių monitoringą.

„Dėl rungtynių galimo pardavinėjimo šiai dienai nesame gavę jokios informacijos, – sakė LFF generalinis sekretorius Nerijus Dunauskas. – Manome, kad visa tai yra susiję su buvusio legionieriaus iš Ganos kaltinimais Panevėžio klubui: be visa ko, jis kaltina klubą ir dėl rungtynių pardavinėjimo“.

„Panevėžio“ klubo direktorius Bronius Vaitiekūnas tvirtino, kad visi kaltinimai – prasimanyti, o naujas bręstantis skandalas dėl sutartų rungtynių taipogi tik Ch.Atsinos istorijos tęsinys, kuris niekur neveda.

„Visi šie įtarimai mūsų klubui išsiųsti po Charleso kaltinimų. Futbolininkas savo pareiškime federacijai parašė, jog galvoja, kad „Panevėžys“ organizuodavo sutartas rungtynes. Bet jokių konkrečių rungtynių jis taip ir neįvardino. Mūsų advokatai jau domėjosi šia situacija, tačiau niekas jokio tyrimo dar nepradėjo. LFF generalinis sekretorius Nerijus Dunauskas tiesiog turėjo atkreipti į tai dėmesį, todėl ir toks raštas“, – 15min situaciją aiškino B.Vaitiekūnas.

Vis dėlto, LFF tyrimų komitetas jau pradėjo tyrimą dėl gautame laiške pateikto įtarimo apie galimą nesąžiningą žaidimą „Panevėžio“ komandoje.

Nors LFF sąžiningo žaidimo pareigūnas Gerhardas Dunauskas šiuo metu atostogauja, jį pavaduoja laišką klubui išsiuntęs A.Zakarevičius. Pirmadienį į Vilnių buvo iškviesti klubo akcininkai, antradienį LFF Drausmės komiteto vadovo Ričardo Zdančiaus kabineto duris varstė ir apklausoje dalyvavo ir „Panevėžio“ klubo futbolininkai. Visgi manoma, kad tyrimas iš sąstingio taško pajudės ne greičiau nei kitą savaitę.

Ch.Atsina – tik įrankis?

Panevėžio klubo vadovas B.Vaitiekūnas kaltinimų kratėsi: „Federacija gavo tokį pranešimą, tad privalo patikrinti visas rungtynes, tačiau jokių signalų nėra gavusi. Dėl to ten ir rašoma „neįvardinamos“. Dabar dėl Charleso laiško vyks patikrinimas, tačiau, mano žiniomis, dabar jau pats futbolininkas irgi neatsako į skambučius“.

– Teigiate, kad visi kaltinimai dėl sutartų rungtynių yra prasimanymas? – paklausėme B.Vaitiekūno.

– Mes specialiai filmuojame visus savo mačus, kad vėliau nekiltų jokių problemų. Visi gali juos pažiūrėti ir susidaryti nuomonę. Įtartinus statymus lažybų rinkoje fiksuojanti „Sportradar“ agentūra taip pat federacijai iš karto atsiunčia pranešimus, bet šį kartą jokių signalų negauta. Tai yra tik nusivylusio žaidėjo nuomonė.

Į federaciją iškviesti mūsų legionieriai Rigobertas Songas, Tsubasa Mitani, Kennethas Mendi Nzonteu. Jie su Charlesu gyveno kartu ir papasakos viską, kas vyko laisvalaikiu, kaip jie gyveno ir panašiai.

Aš turiu netgi įrodymų – Charleso laiškus mūsų žaidėjui Tomui Rakašiui, kuriuose jis prašo, kad būtų paliudyti tai vienas, tai kitas faktas. Tuos jų susirašinėjimus mes turime.

Tai Ch.Atsina daro su kelių panevėžiečių pagalba, kurių dar nenorėčiau įvardinti, bet kurie buvo atleisti.

– Ar kalbate ir apie iš trenerio pareigų balandžio pabaigoje atleistą Virginijų Liubšį?

– Iš manęs pavardės tikrai neišgirsite. Kol vyksta tyrimas, pavardžių aš neminėsiu. Kai ji pasibaigs, tada ir pasakysiu. Tiesiog yra žmonių, kurie apimti puikybės ir niekaip negali susitaikyti su tuo, jog gali būti nustumti į šoną. Jaučiasi vieninteliai ir nepaliečiami.

Atėjome jauni – aš ir Dainius Gleveckas. Ateiti į šias pareigas mane kvietė klubo akcininkai bei savivaldybės atstovai. Nesiveržiau į šį postą, turiu kelias įmones, bet norėjau, kad viskas vyktų sąžiningai.

Tačiau visa šita istorija turi nemažai paslėptų poteksčių. Savivaldybė turi minčių klubą jungti prie Panevėžio futbolo akademijos. Norima, kad politikai nebalsuotų, o vaikų tėvai sukiltų matydami, jog akademija jungiama prie tokio „neaiškaus“ klubo.

Charlesas – tik įrankis, norint pajuodint klubą.

– Bet konfliktas tarp Ch.Atsinos ir žaidžiančio komandos trenerio Manto Savėno buvo.

– Taip, jis buvo. Tačiau tik apsižodžiavimas – iš abiejų pusių. Rungtynėse Šilutėje žaidėjas buvo išleistas žaisti krašte, nors norėjo rungtyniauti kitoje pozicijoje. Taip elgtis vertė situacija – geltonų kortelių buvo prisirinkęs Tadas Markevičius. Po šio priverstinio keitimo viskas ir prasidėjo – Charlesas pradėjo spardyti buteliukus, į trenerį Dainių Glevecką metė marškinėlius. Tuomet žaidžiantysis treneris M.Savėnas pakėlė balsą, liepė nusiraminti. Žaidėjas iš karto pareiškė, kad niekas neturi teisės ant jo rėkti. Toks skundas ir gavosi.

– Futbolininko priekaište teigiama, kad M.Savėnas naudojo ir fizinę jėgą – čiupo Ch.Atsinai už gerklės.

– Visiška netiesa. Čia yra tik išpūstas burbulas. Iš to paties panevėžiečio. O dabar dar pradėta mosuoti ir rasizmo korta.

– Laiške teigiama, kad konfliktas prasidėjo po to, kai Ch.Atsina pasiskundė, jog komandos draugas T.Markevičius užsirūkė tiesiog drabužinėje. Iš tiesų futbolininkas prisidegė cigaretę?

– Nesiginčiju dėl to. Tadas tikrai rūkė ir gavo už tai pastabų tiek iš manęs, tiek iš Savėno. Dėl to jis greitai išėjo. Charlesas paprašė, kad T.Markevičius nerūkytų. Tas tiesa, bet jokio konflikto tuo metu dar tikrai nebuvo. Žaidėjui už rūkymą mes skyrėme baudą. Tiesiog buvo pasinaudota situacija.

– Kaip galvojate, kuo šis dvigubas skandalas pasibaigs?

– Norėčiau tikėti, kad teisybė triumfuos. Kai kurių žaidėjų man tikrai gaila. Jie tikrai stengėsi. Į mūsų klubą Charlesas atvyko iš Kauno „Stumbro“, kuriam netiko. Jau tada žaidėjas skundėsi ir visiems pasakojo, kad jo nepriėmė dėl to, kad yra juodaodis.

– Kodėl jūs nusprendėt pasirašyti su juo sutartį?

– Likus kelioms dienoms iki sezono pradžios mes neturėjome puolėjo. Andrius Velička mums jį pasiūlė, bet tikrai nesitikėjome, jog viskas taip pakryps. Jis buvo nepatenkintas viso sezono metu. Skųsdavosi, kad jį keičia, nepaduodavo rankos jį keičiančiam komandos draugui.

– Kodėl sezono viduryje išsiskyrėte su V.Liubšiu?

– Pasakysiu taip: kur yra piniginė nauda, ten ir Virginijus Liubšys. Kodėl taip įvyko, nežinau. Dėl jo atleidimo buvo apkaltintas M.Savėnas, tačiau iš tikrųjų tai buvo klubo akcininkų sprendimas. Tos pačios nuomonės buvo ir savivaldybės sporto skyrius. Klubo vadovai tiesiog nusprendė pakeisti trenerį. Galbūt tarp jų ir buvo konfliktas. Nežinau.

Prasimanymus vadina juokingais

Dėl destrukcijos „Panevėžio“ klube nebyliai kaltinamas V.Liubšys turėjo kardinaliai priešingą nuomonę ir klubo direktoriaus užuominas vadina svaičiojimu bei prasimanymu.

„Tai yra visiška nesąmonė. Kas jiems belieka? Tegul konkrečiai viską pasako kas kaip, tada ir išsiaiškinsim. Išsiskyrėm su klubu gal ir ne gražiausiu būdu, tačiau pykčio jiems nejaučiu. Jie dabar kaltina visus, kas tik papuola, kalba užuominomis. Tegul ateina ir pasako tiesiai“, – 15min situaciją komentavo V.Liubšys.

V.Liubšio teigimu, rungtynių dieną, kai įvyko konfliktas tarp Ch.Atsinos ir M.Savėno, jo net nebuvo Lietuvoje. Prasimanymais specialistas vadino ir teiginius, jog taip V.Liubšys kerštauja už tai, kad M.Savėnas inicijavo trenerio atleidimą.

„Tegul Savėnas pasižiūri į save, į savo gyvenimo būdą, kaip jis gyvena ir pan. Tuomet nereikės ieškoti jokių pretenzijų ir kalbėti apie pykčius. Ar aš kaltas, kad komandą po žiemos paliko dešimt žaidėjų ir visi jie dabar sėkmingai žaidžia kituose klubuose? Čia irgi kaltas Liubšys? Niekada niekur viešai nesakiau, kad Mantas yra kaltas dėl to, jog aš buvau atleistas“, – neramumus Panevėžio futbole komentavo buvęs komandos strategas.

Paklaustas apie pastarosiomis dienoms į viešumą iškilusį sutartų rungtynių skandalą, V.Liubšys tvirtino, jog jo vadovavimo metu jokių panašių dalykų tikrai nebuvo.

„Gyvenime tuo neužsiminėjau. Gal dėl to ir netikau?“, – gūžčiojo pečiais panevėžietis.

Paklaustas, ar su Ch.Atsina buvo kokių nors konfliktų jo vadovavimo metu, V.Liubšys kraipė galvą į šonus, bet pripažino, kad Ganos futbolininkas nebuvo iš paprastųjų.

„Gal kiek ir buvo užrietęs nosį, nes buvo rungtyniavęs aukštesniame lygyje, įsivaizdavo, kad yra geresnis už kitus, tačiau jokių problemų su juo man nekilo. Bet situacija, man rodos, kitokia. Kai prisidirbi, pradedi visur kaltų ieškoti. Juokas ima. Tegul pasižiūri į rezultatus ir viskas bus aišku“, – rėžė V.Liubšys.

„Panevėžio“ klubas šiuo metu yra Pirmos lygos vidutiniokas. Penkiolikos komandų rikiuotėje Aukštaitijos komanda užima dešimtąją vietą.

Panevėžietiška dėmė Latvijoje

Kad ir kaip LFF pavyktų išnarplioti šį rasizmu ir lažybomis persipynusį Panevėžio futbolo mazgą, tai nebūtų pirmas atvejis kai virš dabartinio „Panevėžio“ futbolininkų pakimba sutartų rungtynių debesis.

Prieš ketverius metus į lažybų sūkurį buvo nejuokais įsisukęs kaimyninės Latvijos Rygos „Daugava“ klubas, kuriame tvirtai šeimininkavo panevėžietiškas legionas.

Komandos treneriu dirbęs V.Liubšys į Rygą persiviliojo nemažai buvusių „ekraniečių“: M.Savėną, Liną Klimavičių, Dominyką Galkevičių ir Ernestą Veliulį.

Latvijos čempionate užimta ketvirta vieta „Daugavai“ atvėrė langą į Europą, bet rygiečių debiutas UEFA Europos lygoje pasibaigė skandalu – škotų „Aberdeen“ futbolininkams pralaimėta bendru skirtumu 0:8 ir įtarusi ne visai švarius žaidimus UEFA pradėjo tyrimą dėl manipuliavimo rungtynių rezultatu. Tiesa tuomet prie komandos vairo jau stovėjo ne V.Liubšys, o buvęs ilgametis „Ekrano“ vartininkas Arvydas Skrupskis. Klubo vadovo pareigas ėjo dar vienas buvęs „Ekrano“ administracijos žmogus – Tomas Sitnikovas.

Pastarieji du vyrai į Latviją sukvietė dar daugiau panevėžiečių. Minėtame skandalingame mače su škotais žaidė Emilijus Zubas, Aurimas Kučys, Arnas Ribokas, Giedrius Tomkevičius, Mantas Savėnas ir Tadas Markevičius.

A.Kučys tuomet gavo raudoną kortelę, o trys tų rungtynių dalyviai – M.Savėnas, A.Ribokas ir T.Markevičius – dabar vilki „Panevėžio“ ekipos marškinėlius.

 

15min.lt