Nešvarios lažybos nuodija sportą

Apie 90 mlrd. dolerių (249 mlrd. litų) per metus siekianti nelegalių lažybų rinka, kontroliuojama nusikaltėlių iš Azijos, nemažą dalį pelno atsiriekia ir Europoje, į sutartas lažybas įtraukdama stipriausius senojo žemyno futbolo klubus. Manoma, kad nusikaltėliai šaknis gali būti įleidę ir Lietuvoje.

Prieš prasidedant Europos futbolo čempionatui kalbėta, kad jame gali nedalyvauti ir 2006 metų pasaulio futbolo čempionė Italijos rinktinė, kai ryškėjant šalį sukrėtusio lažybų skandalo detalėms tarp kaltinamųjų nešvariomis lažybomis buvo minimi aukščiausiosios Italijos „Serie A“ lygos futbolininkai – „Lazio“ kapitonas Stefano Mauri ar Italijos rinktinę priverstas palikti Domenico Criscito. Įtarimai taip pat buvo reikšti ir Italijos lygos nugalėtojų Turino „Juventus“ treneriui Antonio Conte bei vartininkui Gianluigi Buffonui, ginančiam ir Italijos rinktinės vartus. Italijos prokuratūra sulaikė 19 asmenų, įsivėlusių į „Calcioscommesse“ bylą. Tuomet šalies ministras pirmininkas Mario Monti įsibėgėjus skandalams net pareiškė, kad šalyje reikėtų 2–3 metams visiškai uždrausti futbolą.

Šiuo metu Italijoje vykdomas tyrimas dėl 8 galimai iš anksto sutartų rungtynių, iš kurių suinteresuoti asmenys galėjo uždirbti dešimtis milijonų. Skelbiama, kad vien iš rungtynių tarp „Lecce“ ir „Lazio“ klubų įtariamieji uždirbo 2 mln. eurų (7 mln. litų), o padėję surežisuoti rungtynes žaidėjai – 600 tūkst. eurų (2, 07 mln. litų).

Tai ne pirmas futbolo skandalas Italijoje: 2006 metais „Serie A“ laimėjęs Turino „Juventus“ klubas, „AC Milan“, „Lazio“ ir „Fiorentina“ buvo pašalinti iš aukščiausiosios šalies lygos ir Europos lygų, kai pasiklausius telefoninių pokalbių nustatyta, kad klubų vadovybės ir teisėjai iš anksto sutardavo dėl rungtynių baigties.

Panašių problemų dėl sutariamų rungtynių buvo kilę ir Turkijoje. Ten kaltinimai pateikti daugiau nei 90 žmonių.

Valdo azijiečiai

Pasak Pasaulinės futbolo federacijos (FIFA) saugumo vadovo Chriso Eatono, nešvarių – iš anksto sutartų – lošimų industrijos mastai per metus siekia apie 90 mlrd. dolerių. Manoma, kad nešvarias lažybas Italijoje ir kitose šalyse organizuoja nusikalstamos grupuotės.

„Surežisuotomis varžybomis užsiima viena didelė pasaulinio masto nusikalstama organizacija, kuri palaiko ryšį su vietos nusikaltėlių grupėmis, – naujienų agentūrai „Bloomberg“ sakė žinomas Italijos sporto žurnalistas Marcelas Vulpis. – Tą organizaciją valdo mafija iš Kinijos. Jie užsiima ne tik nešvariomis lažybomis, bet ir nelegalia ginklų prekyba bei pinigų plovimu.“

Panašios nuomonės yra ir Declanas Hillas, knygoje „Parduotos rungtynės“ („The Fix“) skelbiantis, kad apie 60–70 proc. sutartų lažybų organizuoja nusikaltėliai iš Azijos šalių, kuriose beveik visas sportas yra žlugdomas šios problemos.

Pareigūnus paperka

„Nacionalinė Kinijos futbolo lyga yra mūsų šalies gėda“, – tokį tiesmuką pareiškimą užpernai pateikė ne kas kitas, o pats Kinijos vadovas Hu Jintao, turėdamas omenyje nešvarių lažybų mastą savo šalies futbolo lygoje. Skandalai buvo kilę ir Pietų Korėjos, Vietnamo, Singapūro ir kitose aukščiausiosiose Azijos šalių sporto lygose. Štai, pavyzdžiui, 1990 m. Malaizijos ministrų kabinetas buvo pranešęs, kad situacija yra tokia bloga, jog apie 70 proc. visų šalyje vykstančių rungtynių yra sutartos iš anksto. Japonijoje dėl įtarimų sutartomis lažybomis pernai buvo nutrauktas pagrindinis nacionalinio šalies sporto – sumo turnyras.

Kai kurie tyrėjai kalba, kad sutartų varžybų pilna ir JAV, o apie jas žino ir JAV teisėsaugos pareigūnai, bet tyli, nes yra papirkti. Esą kilus didesniam skandalui dėl sutartų lažybų suimami keli atpirkimo ožiai, rinkoje kurį laiką sumažinami nešvarių lažybų mastai, kad visuomenė būtų patenkinta, tačiau vėliau lažybos sėkmingai tęsiamos ir toliau.

Klesti Rytų Europoje

Pasak D. Hillo, palanki terpė nelegalioms lažyboms yra ir Rytų Europa. BBC cituoja šių metų pradžioje pateiktos pasaulio futbolininkų asociacijos apklausos duomenis, kad beveik kas ketvirtas Rytų Europoje žaidžiantis futbolininkas (23,6 proc.) atsakė žinąs apie savo lygoje vykstančias sutartas lažybas. Dar didesnis šis skaičius Rusijoje – 43,5 proc. Čia 2018 m. bus surengtas pasaulio futbolo čempionatas. Be to, 11,9 proc. apklaustų futbolininkų sakė gavę siūlymų dalyvauti sutartose lažybose.

Viena pagrindinių priežasčių, dėl kurių Rytų Europos sportas patrauklus sutartoms lažyboms, – čia futbolininkų atlyginimai gana nedideli, o kai kuriuose klubuose jie dar ir vėluoja, todėl žaidėjai susigundo proga greitai ir lengvai užsidirbti. Dėl tos pačios priežasties azijiečius neretai domina antrojo ar trečiojo pagal pajėgumą divizionų dvikovos – jose lengviau daryti įtaką.

Statė už priešininkus

Lažybų skandalai nesvetimi ir Lietuvos sporte. 2007 m. Panevėžio „Ekranas“ Čempionų lygos atrankoje po lygiosiomis sužaistų rungtynių namie su Oslo „Valerenga“ vėliau išvykoje pralaimėjo 6:0. Įtarimų dėl sutartų lažybų kėlė tai, kad būtent už tokį rezultatą lažybų kontorose buvo statomos didelės pinigų sumos, o žaidėjai aikštėje nerodė noro laimėti.

Apie nešvarias lažybas buvo kalbėta ir Vilniaus „Žalgirio“, Alytaus „Dainavos“ bei kitų futbolo klubų susitikimuose, tačiau konkrečių įrodymų negauta.

Populiariausią Lietuvos sportą – krepšinį prieš metus taip pat neaplenkė lažybų skandalas. Nustatyti, kad pernai Palangos „Naglio“ krepšinio komanda buvo įsivėlusi į nešvarias lažybas, padėjo atsaini krepšininkų gynyba, įtartini lažybų statymai prieš rungtynes ir neapdairus krepšininkų elgesys: jie lažybų kontorose buvo pastebėti statantys už priešininkų komandą. Prieš rungtynes intensyviai statyta, kad Palangos „Naglio“ krepšininkai Kauno „Žalgiriui“ pralaimės didesniu nei 30 taškų skirtumu, o statymai, kad bus pralaimėta mažesniu nei 30 taškų skirtumu, sudarė vos kelis procentus, nors baigties koeficientas mažiau nei 30 taškų ir daugiau buvo vienodas.

Tuomet trims pričiuptiems klubo žaidėjams Lietuvos krepšinio lyga, iki tol nesusidūrusi su panašia praktika, skyrė po 3 tūkst. litų baudas ir diskvalifikaciją keleriems metams, tačiau manoma, kad žaidėjai iš lažybų galėjo uždirbti gerokai daugiau.

Faktai: Sutartos rungtynės

Interpolo duomenimis, legalių ir nelegalių lažybų rinka pasaulyje per metus siekia 500 mlrd. eurų

Pasaulinės profesionalių futbolininkų federacijos tyrimo duomenimis, maždaug kas devintas (11,9 proc.) Rytų Europoje žaidžiantis futbolininkas yra sulaukęs pasiūlymo dalyvauti iš anksto sutartose rungtynėse. Graikijoje šis skaičius siekia 30 proc.

Įtariama, kad Turkijoje 2010–2011 metais buvo žaidžiamos 22 iš anksto sutartos rungtynės.

 

balsas.lt