Futbolas ir korupcija

Maždaug tuo pat metu, kai Kijeve į Europos futbolo čempionatą prasibrovusių valstybių komandos  buvo skirstomos į grupes, nutiko dar vienas, tiesa, nelabai reklamuotas su futbolu susijęs dalykas. Gruodžio pradžioje su korupcija kovojanti tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Transparency International“ paskelbė, kad nutraukia bendradarbiavimą su Tarptautine futbolo asociacijų federacija FIFA. „Transparency International“ atstovų teigimu, FIFA ignoravo jos rekomendacijas po serijos korupcijos skandalų pasaulio futbole. Tarkime, paaiškėjo, kad Tarptautinės futbolo asociacijų federacijos reformų projektą kuriančiai nepriklausomai komisijai vadovauja ekspertas, kuris anksčiau yra gavęs atlygį iš tos pačios FIFA. Be to, ši komisija atsisakė tirti ankstesnius įtarimus korupcija.

Keistokų istorijų aplink Tarptautinę futbolo asociacijų federaciją pastaraisiais metais netrūko. Pradedant smulkokais nesusipratimais ir baigiant visai skambiais reikalais. Šių metų rugpjūčio 15 d. britų dienraštis „The Sunday Times“ pranešė, kad FIFA vykdomojo komiteto narys nuo Belgijos Michelis De' Hoge Briugėje, likus aštuoniems mėnesiams iki balsavimo dėl teisės surengti 2018 m. pasaulio futbolo čempionatą, gavo paveikslą iš Rusijos olimpinio komiteto prezidento patarėjo Viačeslavo Koloskovo, nors taisyklės dovanas priimti draudžia.

Ponas M. De' Hoge prisipažino 2010 m. balandį priėmęs kūrinį po to, kai kelissyk atmetė kvietimus aplankyti Rusiją. Belgas taip pat teigia, jog rusų meno specialistas jį informavęs, kad paveikslas nėra labai vertingas. Be to, ponas M. De' Hoge tvirtina, kad nebalsavo už Rusijos kandidatūrą. Pasak dienraščio „The Sunday Times“, vis pasigirsta gandų, kad FIFA vykdomojo komiteto nariai buvo pamaloninti brangiais meno dalykėliais, tiesa, tai patvirtinančių liudijimų iki pastarojo meto negauta. Praėjusių metų gruodį vykusiuose rinkimuose Rusija įveikė Didžiąją Britaniją.

Vokiečių dienraštis „Tageszeitung“ vasarą informavo, kad australų senatorius Nickas Ksenofonas paskelbė atvirą laišką pavadinimu „Raudona kortelė FIFA“. Štai tokiu būdu politikas pareikalavo, kad nė viena pasaulio valstybė neskirtų nė cento rengti naujoms paraiškoms pasaulio čempionatui organizuoti, kol nebus ištirti kaltinimai korupcija nemažam būriui aukštų Tarptautinės futbolo asociacijų federacijos pareigūnų. Be to, senatorius mano, kad FIFA privalo Australijai grąžinti 46 mln. JAV dolerių, kuriuos pastaroji išleido rengdama paraišką 2022 m. pasaulio futbolo čempionatui. Pasak pono N. Ksenofono, klestint korupcijai šioje organizacijoje, jo šalis gauti teisę rengti čempionatą neturėjo jokių šansų.

2022 m. čempionatą rengs Kataras, aplink šį skyrimą istorijų bei spėjimų irgi netrūko. Dienraštis „The  Sunday Times“, atlikęs tyrimą, paskelbė, kad FIFA vykdomojo komiteto nariai iš Afrikos  Issa Hayatu ir Jacques'as Anuma gavo po pusantro milijono dolerių už tai, kad savo balsus atidavė Katarui. Pasak dienraščio, dar šeši FIFA atstovai siūlė savo paslaugas čempionatą siekiančiam surengti Katarui. Dienraštis „The Times“ šiai temai skirtą publikaciją pavadino konkrečiai ir  iškalbingai – „Nešvarus žaidimas: kaip Kataras „pirko“ pasaulio čempionatą“.

Neką mažiau audringas buvo šių metų birželio 1 d. vykusių FIFA prezidento rinkimų kontekstas. Prezidentu perrinktas nuo 1998 m. Tarptautinę futbolo asociacijų federaciją valdantis Seppas Blatteris prieš pat rinkimus nuo nepatogių žurnalistų klausimų apie korupciją savo vadovaujamoje organizacijoje gelbėjosi sprukdamas. Pasak dienraščio „The Guardian“, nepaisydamas kaltinimų korupcija, organizacijos viduje ponas S. Blatteris jaučiasi kaip tikras dievas, nors, likus pusmečiui iki rinkimų, tyrimai pradėti prieš 12 iš 24 FIFA  vykdomojo komiteto narių ir patį prezidentą. Galų gale Etikos komitetas kaltinimus ponui S. Blatteriui atšaukė, o vienintelis jo konkurentas Mohammedas ben Hammamas savo kandidatūrą atsiėmė. Britų siūlymas iš pradžių išsiaiškinti dėl įtarimų ir tik tada skelbti prezidento rinkimus buvo atmestas. Galbūt atsakymą į šią painiavą šiek tiek nušviečia aplinkybė, kad FIFA paprastai atsisako įvardyti įtarinėjamus savo atstovus.

Kita vertus, gal nieko keista, kai valdomas toks ūkis. Vokiečių dienraščio „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ duomenimis, brangiausias pastarųjų 4 m. FIFA kuruotas renginys, 2010 m.  pasaulio čempionatas Pietų Afrikos Respublikoje, kainavo 1,3 mlrd. JAV dolerių, bet ir atnešė 3,5 mlrd. dolerių pajamų. Nors pasaulį kamavo krizė, FIFA pajamos 2010 m. išaugo nuo 49 mln. iki 202 mln. dolerių. Planuojama, kad pasaulio čempionatas Brazilijoje 2014 m. papildys organizacijos kasą dar 3,8 mln. dolerių. Pasak dienraščio, Tarptautinė futbolo asociacijų federacija be problemų galėtų tapti banku.

Dar sykį išrinktas FIFA prezidentu ponas S. Blatteris paskelbė sieksiąs didesnio skaidrumo savo vadovaujamoje organizacijoje ir ėmėsi kurti vadinamąjį išminčių komitetą. Jo nariais tapti pasiūlė senam savo draugui buvusiam Amerikos valstybės sekretoriui ir patarėjui valstybės saugumo klausimais 88 m. Henry Kissingeriui ir legendiniam futbolininkui Johanui Kruifui. Bet dabartinis organizacijos „Transparency International“ sprendimas kaip ir rodo, kad garsios pavardės bent kol kas nepadeda keisti įpročių. Pasirodo, įtarimams korupcija sklaidyti reikia kantrybės ir laiko.

 

ziniur.lt