Būkite žmonės, neleiskite man lošti

Mažoje lažybų punkto patalpoje stoviniuoja keletas žmonių. Papilkėję veidai be šypsenų įsmeigti į didelį televizoriaus ekraną, transliuojantį kažkokias varžybas. „Penkis litus už ketvirtą... ai, dar už pirmą penkis“, - tarsteli iš pažiūros aštuoniolikmetis jaunuolis. Pastatęs prisėda šalia savo draugų ir viltingai sužiūra į ekraną - laukia rezultatų. Galiausiai su atodūsiu bilietėlį sugniaužia rankoje: „Vėl dvidešimt išleidau.“

„Dvidešimt litų? Niekai. Yra žmonių, kurie per dieną sugeba pralošti kelis šimtus, vėliau tūkstančius, o po to, galima sakyti, „pralošia“ ir savo šeimą, ir gyvenimą. Gaila tokių žmonių, bet be rimtos artimųjų pagalbos išsikapstyti nėra galimybių“, - kalbėjo į lažybų punktą kartais užsukantis Linas.

Svarbiausia - saikas

Linas įsitikinęs, kad svarbiausia laiku sustoti. Taip pat galima nusistatyti tam tikrą statymų skaičių ar sumą per mėnesį: „Pavyzdžiui, jei statai daugiau nei vieną kartą per mėnesį – neviršyti penkiasdešimties litų sumos. Arba statyti tik kartą, bet po dvidešimt litų – nesėkmės atveju nuostolis nėra labai didelis.“

Pašnekovo nuomone, pavojingiausias išlošimo džiaugsmas. Sėkmės paakintas žmogus dažnai pralošia ne tik laimėtus, bet ir visus piniginėje buvusius banknotus: „Tai galima palyginti su sekmadieniniu loterijos bilietu – išsiugdžius įprotį pirkti tik vieną bilietą, išlošus nederėtų skubėti įsigyti dešimties ar dar daugiau.“

Prašo neįleisti

Pasak lažybų punkto darbuotojos, yra tokių lošėjų, kurie visiškai praranda kontrolę: „Tam, kad galėtų lažintis, jie viską neša iš namų. Tiesiog atsiranda toks azartas, kai nebegali sustoti. Na, tai būdinga ne tik lažybų punktuose, bet ir lošimo automatų salonuose.“ Anot vadybininkės, daugiausia lošia vyrai.

Lažybų punktų informacinėje sistemoje įregistruota per tūkstantį prašymų neleisti lažintis.

„Prašymus rašo labai daug žmonių. Įeiti į lažybų punkto patalpą tie asmenys turi teisę, bet statyti pinigų – ne. Dėl labai didelio prašymų skaičiaus mes nesugebame atsiminti visų veidų, kuriems nederėtų lažintis. Kadangi nuolatinių klientų veidus atsimename ir net pavardes mokame atmintinai, į punktą užėjus neaiškiam asmeniui, tikriname, ar jis nėra užregistruotas informacinėje sistemoje“, - pasakoja lažybų punkto darbuotoja.

Aliona pasakoja, kad pasitaikė atvejų, kai į lažybų punktus ateidavo net jaunuolių motinos. Jos skųsdavosi, kad sūnus vėl lošia, prašydavo jų neįleisti: „Bet kas iš to, jeigu konkrečiame punkte jo veidą prisiminsiu, o jis nueis į kitą, kuriam niekas į informacijos sistemą nežvilgčioja?“

Pasaulio futbolo čempionatas sukėlė antplūdį

Per neseniai pasibaigusį pasaulio futbolo čempionatą lažybų punktai jautė klientų antplūdį. „Dauguma statė nedideles sumas, bet pasitaikė ir tokių, kurie statydavo po kelis šimtus ir dar daugiau. Laimėjimai taip pat įvairūs - nuo poros litų iki tūkstančių“, - pasakoja Aliona.

Lažybų punktuose pasitaiko apsistumdymų ir net grumtynių. Tokie atvejai labai dažnai pasitaikydavo žiemą, kai padaugėjo tokių lošėjų, kurie visiškai neišmano apie sportą. Tokie dažniausiai ir pralošdavo viską. „Tokia lažybų baigtis sukeldavo jų agresiją. Ne kartą teko kviesti apsaugą“, – prisiminė nemalonias situacijas lažybų punkto vadybininkė.

Rolandas: „Iš esmės, aš susirgau“

Lažybų punkte prie televizoriaus rymantis Rolandas sako ateinantis bemaž kasdien: „Jaučiu, kad tai jau liga. Tiesiog nebegaliu sustoti. Ateinu kiekvieną dieną ir lošiu. Ankščiau man labai nesisekdavo, todėl dabar džiaugiuosi, kad negrimztu į minusą.“

Kiek jis išleidžia statymams kasdien? Atsakymas: „Na, įvairiai, net negalėčiau konkrečiai įvardyti. Manau, penkiasdešimt litų dienos statymams yra mano vidutinė suma. Pavyzdžiui, šiandien pastačiau dvidešimt litų, bet jau laimėjau trisdešimt litų.“

Jaunuolis prasitarė, kad jam ne kartą įvairūs lažybų punktai siūlė parašyti prašymą, uždraudžiantį lažintis. Tačiau per stalą persisvėrusi darbuotoja įsiterpė: „Jam to nereikia, šitas vaikas turi stabdžius.“

„Bet aš atsisakiau, dar nėra šitaip sunku. Šią vasarą ketinu kur nors išvažiuoti. Pertrauka, kurios metu nesilankysiu punkte, man išeis į naudą. Gal po truputį atprasiu?“ - svarstė Rolandas.

 

lrytas.lt