Lošėjų priklausomybė nuo laimėjimo

Lošėjus jaudina ne laimėjimo virpulys, o jausmas, kad jie netrukus laimės, rašo Economist.com. Remiantis naujausiais tyrimais, neįveikiamą potraukį lošimui jaučiame smegenyse, kurios leidžia žmogui suvokti galimą ir ranka pasiekiamą pergalę.

Lošimas paliečia visus – žmonės žaidžia internetinį pokerį, močiutės perka loterijos bilietus. Daugumai tai tiesiog smagi pramoga, bet kai kuriems lošimai tampa nesuvaldomu potraukiu ir priklausomybe. Pradėdami trokšti vis didesnių ir didesnių laimėjimų lošėjai sudaužo savo gyvenimus. Žmonės negali sustoti lošę, nes juos persekioja jausmas, kad jie tuoj laimės.

Henry’s Chase’as iš Notinghemo universiteto ir Luke’as Clarkas iš Kembridžo Universiteto tiria ir mėgina pažinti lošėjus ir jų veiksmus. Pavyzdžiui, dauguma lošėjų tiki, kad žaidimas rulete arba laimingų skaičių pasirinkimas loterijoje reikalauja įgūdžių ir žinojimo. Deja, jie klysta. Tokiuose žaidimuose kaip futbolas, kur žaidėjo įgūdžiai ir patirtis lemia daug, egzistuoja toks posakis kaip „beveik įvartis“, kai kamuolys atsitrenkia į vartų virpstą. Tačiau žaidimuose, paremtuose atsitiktinumo principu, toks posakis yra bevertis.

Daktaras Chase’as ir daktaras Clarkas nustatė, kad dėl šio „beveik laimėjimo“ pojūčio yra kaltos mūsų smegenys. Jie atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 20 savanorių, iš kurių dvi buvo moterys. Tyrimo metu savanoriai žaidė lošimų automatu, o tuo tarpu magnetinis rezonansas tyrė jų smegenų veiklą. Tyrimas parodė, kad kai savanoris paleisdavo lošimo automatą, tam tikra smegenų dalis suaktyvėdavo. Taip pat padidėdavo lošėjo kraujospūdis.

Savanoriai visą savaitę mėgavosi azartiniais žaidimais. Statymai nebuvo didesni negu 10–100 svarų per dieną. Tačiau buvo akimirkų, kai du savanoriai buvo pasiryžę atlikti didesnius nei 10000 svarų statymus. Pasirodžius tokioms sumoms tyrėjai nenustebo, kai tyrimo rezultatai parodė, jog 13 iš 20 savanorių turi perdėtą potraukį lošimams.

Lošimo automatas veikė paprastu principu. Kai kairėje pusėje besisukantis būgnas parodydavo tokį patį paveiksliuką kaip ir dešinėje, lošėjas laimėdavo 50 pensų. Kartais lošėjai patys galėdavo pasirinkti, koks bus kairysis paveiksliukas. Kiekvienas žaidėjas vidutiniškai patirdavo po 30 laimėjimų, 60 „beveik laimėjimų“ ir po 90 pralaimėjimų.

Mokslininkai nustatė, kad tų lošėjų smegenys, kurie patirdavo „beveik laimėjimą“, suaktyvėdavo vidurinėje dalyje. Būtent šioje dalyje smegenys išskiria dopaminą. Dopaminas yra siejamas su įvairaus tipo priklausomybėmis. Tai reiškia, kad yra galimybių sukurti medikamentą, kuris mažintų dopamino išsiskyrimą. Tai būtų medikamentinio lošimo priklausomybių gydymo pradžia.

alfa.lt