Korupcija laužo futbolininkų likimus

Neatsispyręs lažybų pagundai, jaunas Vokietijos futbolininkas tapo nusikaltėlių marionete. Tyrėjai įtaria, kad įsipainiojusių į panašias istorijas žaidėjų yra ir daugiau, o buvęs Lietuvos rinktinės puolėjas Dmitrijus Guščinas tvirtina, kad visiškai užkirsti kelią korupcijai futbole yra neįmanoma.

Pabūgo grasinimų

24-erių futbolininką Marcelį Schuoną palaužė baimė dėl savo gyvybės.

Antroje pagal pajėgumą Vokietijos lygoje rungtyniavęs žaidėjas nevaldė aistros lažyboms. Vėjais paleidęs įspūdingas pinigų sumas, jis skolinosi dar daugiau ir klimpo vis giliau.

Kai lažybų kontoros savininkas pirmą kartą pasiūlė M.Schuonui "lengvą išeitį" – įvartį į savo vartus ar tyčinį žaidimą ranka – "Osnabruck" komandos futbolininkas atsisakė.

Tada, vieną 2009 m. pavasario vakarą, nepažįstamas vyriškis lažybų punkte jam pasakė, kad bosas – kresnas turkas, Vokietijos spaudos įvardytas kaip Nurettinas G., turi ginklą.

Tokio argumento užteko: M.Schuonas sutiko pasistengti, kad jo komanda pralaimėtų kitą mačą "Augsburg" futbolininkams 0:3. Mainais žaidėjui buvo pažadėta "pamiršti" 25 tūkst. eurų, kuriuos jis buvo skolingas boso valdomai lažybų kontorai.

"Jis man grasino. Jis sakė, kad suras mane, kad ir kur aš būčiau", – pasakojo M.Schuonas, kurio dabartinė buvimo vieta yra slepiama nuo visuomenės.

Įklimpsta ne vienas

M.Schuono pavyzdys parodo, kaip futbolininkai gali išduoti savo komandos draugus, sirgalius ir meilę žaidimui. Tokių atvejų gali būti labai daug – pats M.Schuonas tvirtina, kad 80–90 proc. žaidėjų Vokietijoje bent jau retkarčiais dalyvauja lažybose.

Vokietis yra pirmasis futbolininkas Europą krečiančiame sutartų rungtynių skandale, atvirai prabilęs apie futbole klestinčią korupciją. UEFA tyrėjai nagrinėja per 200 įtarimų sukėlusių mačų, iš kurių 32 buvo sužaisti Vokietijoje. Tarp jų atsidūrė ir "Osnabruck" rungtynės su "Augsburg" komanda, įvykusios praėjusių metų balandžio 17 d.

Vokietijoje draudimas profesionaliems sportininkams dalyvauti lažybose yra sąlyginis: neleidžiama lažintis tik dėl lygos, kurios komandoms jie patys atstovauja, rungtynių. Tuo tarpu dėl kitų lygų ar sporto šakų rezultatų besilažinantys sportininkai retai patraukia teisėsaugos dėmesį.

"Lažybų punktas yra ta vieta, kurioje nusikalstama veika užsiimantys asmenys sutinka futbolininkus. Jie stebi, kas klimpsta į skolas, ir taip pasirenka savo taikinius", – sakė pareigūnas, nenorėjęs paviešinti savo pavardės dėl tebesitęsiančio tyrimo.

Permaininga istorija

Prabėgus savaitėms nuo tos akimirkos, kai keturi policininkai 6 val. ryto išlaužė jo buto duris, padarė kratą visuose namuose ir išsivežė jį į penkias valandas trukusį tardymą, M.Schuono veidas vis dar mirgėjo Vokietijos spaudoje.

Bulvariniai laikraščiai be perstojo skambino jo senelei. Religinga mokytoja nedvejodama tvirtino, kad jos anūkas pasielgė nekrikščioniškai. Tuo metu pats M.Schuonas slėpėsi nuo viešumos, pradėjo gydytis nuo azartinių žaidimų priklausomybės ir bendravo tik su savo advokatu.

M.Schuono gyvenimo istorija pasakoja apie vaikystės svajones, ankstyvą sėkmę ir pinigus, kurių kiti paaugliai neturėdavo. Kita jos dalis liūdnesnė – sudaužytos tėvų viltys, išduota draugystė, augančios abejonės pačiu savimi ir silpnybės, iš kelių nekaltų apsilankymų lažybų kontoroje virtusios sunkiai pagydoma liga.

M.Schuonui buvo dešimt, kai "Stuttgart" ekipos skautas pamatė jį žaidžiantį gimtojo kaimo komandoje ir paprašė Marcelio tėvų leidimo treniruoti gabų vaiką.

"Nuo tos dienos aš svajojau tik apie profesionalaus futbolininko karjerą", – prisiminė M.Schuonas.

Vikrus gynėjas greitai kilo klubo jaunimo komandų pakopomis. Būdamas šešiolikos Marcelis pradėjo lankyti specialią futbolininkų mokyklą Štutgarte. Aštuoniolikos M.Schuonas jau atstovavo "Stuttgart" dublerių komandai ir treniravosi su pagrindine ekipa. Tėvai didžiavosi savo atžala. Tėvas patarė Marceliui mesti mokslus ir susikoncentruoti ties futbolininko karjera. Motina prieš svarbesnes rungtynes užsakydavo autobusą, ir visa giminė važiuodavo stebėti jo pasirodymo aikštėje.

Pabaigos pradžia

Galimybė žaisti Bundeslygoje atrodė lyg nuostabi svajonė. Tačiau juo toliau, juo sunkiau ji buvo pakeliama. Marceliui tapo vis sudėtingiau susidoroti su kylančiu nusivylimu.

Kai kiti "Stuttgart" dubleriai džiaugėsi kvietimais į pagrindinę ekipą, M.Schuonas buvo paliktas nuošalyje.

Kartą septyniolikmečiam futbolininkui komandos draugas pasiūlė nueiti į vieną Štutgarto lažybų punktų. Pastatęs 5 eurus, Marcelis laimėjo tūkstantį. Tai buvo M.Schuono pabaigos pradžia.

Marcelis turėjo pinigų. Pasirašęs sutartį su "Stuttgart" antrąja komanda, žaidėjas iškart gavo 15 tūkst. eurų į rankas ir 3500 eurų mėnesinį atlyginimą. Pinigai, kuriuos jis nešdavosi su savimi į lažybų punktus, pamažu augo – 50, 80, 100 eurų...

Į Osnabriuką M.Schuonas atvyko būdamas 22-ejų, o jo alga pakilo iki 8 tūkst. eurų. Tuo metu jis lažindavosi jau iš tūkstantinių sumų. Greitai tai ėmė daryti kiekvieną dieną.

Gynėjas lažintis visada eidavo į tą pačią nedidelę parduotuvėlę netoli traukinių stoties. Kartais jam pasisekdavo, tačiau dar svarbiau buvo tai, kad lažybų punkto savininkas leisdavo M.Schuonui lažintis į skolą.

Švaistė ir banko paskolas

2008 m. rudenį M.Schuonas jau buvo iššvaistęs visas savo santaupas, o jo įsiskolinimai pasiekė penkiaženklę sumą. Bankas žaidėjui suteikė 20 tūkst. eurų paskolą, tačiau jos ilgam neužteko.

Kartą parduotuvės, kurioje veikė lažybų punktas, savininkas Marcelį nusivedė į kiemą pasikalbėti.

"Kai supratau, ko jis nori, mane apėmė šokas. Pasakiau, kad nepildysiu jo reikalavimo", – pasakojo futbolininkas.

M.Schuonas dar kartą pasiskolino iš banko – šįsyk 30 tūkst. eurų. Per kelias savaites jis neteko visų pinigų. Po poros mėnesių lažybų punkto šeimininkas priminė savo pasiūlymą, atskleisdamas ir laukiantį uždarbį – 25 tūkst. eurų už sutartas rungtynes. M.Schuonas atsisakė. Savininkas leido jam toliau lažintis, o praėjusių metų kovą staiga nustatė terminą, per kurį reikėjo grąžinti skolas.

Balandžio 15 d., likus dviems dienoms iki rungtynių su "Augsburg" ekipa, M.Schuonas sulaukė nurodymų: "Osnabruck" turi pralaimėti 0:3.

Simboliška atomazga

Futbolininkas vėliau dievagojosi, kad nelemtų rungtynių dieną aikštėje jis neatliko jokių tyčinių veiksmų. Prieš pat mačą komandos treneris perkėlė gynėją į saugų grandį. M.Schuono teigimu, žaisdamas aikštės viduryje jis neturėjo jokių šansų tiesiogiai paveikti rungtynių rezultato.

Tačiau "Osnabruck" komanda nusileido varžovams 0:3, ir dalis M.Schuono skolų buvo nurašyta.

Visą likusią sezono dalį lažybų punkto bosas spaudė M.Schuoną versdamas jį sukčiauti aikštėje. Kiekvieną kartą, kai "Osnabruck" sužaisdavo kitokiu rezultatu nei 0:3, turkas griebdavosi grasinimų.

Simboliška: paskutinę sezono dieną žaidėją išgelbėjo sėkmė, kurios jis taip vaikėsi. M.Schuonas pastatė 700 eurų, atspėjo visus rezultatus ir laimėjo 20 tūkst. Tokios sumos futbolininkui užteko išvažiuoti iš Osnabriuko ir panaikinti visas skolas.

Tik praėjus pusmečiui, kai policija įsilaužė į jo namus, įvykių Osnabriuke pasekmės su trenksmu užgriuvo M.Schuoną. Sužinojusi apie gynėjui pareikštus įtarimus, naujoji futbolininko komanda "Sandhausen" nedelsdama jį atleido.

Tuo metu "Osnabruck" klubui virtinė pralaimėjimų 2008–2009 m. sezono pabaigoje kainavo vietą antrojoje Vokietijos lygoje ir prarastus 5 mln. eurų pajamų.

D.Guščinas: "Tokie dalykai iš tikrųjų vyksta"

Buvęs Lietuvos nacionalinės futbolo rinktinės puolėjas Dmitrijus Guščinas Vokietijoje žaidžia nuo 1997 m. Žemesnių pakopų Vokietijos futbolo lygas skersai išilgai išmaišęs žaidėjas 2004–2005 m. su Marceliu Schuonu rungtyniavo "Stuttgart" antrojoje ekipoje.

Praeityje D.Guščinas yra atstovavęs ir "Osnabruck" komandai, atsidūrusiai sutartų rungtynių skandalo židinyje.

Šiuo metu trečiajame divizione žaidžiančio Kylio "Holstein" klubo garbę ginantis Lietuvos futbolininkas M.Schuoną prisimena kaip paprastą, pareigingą futbolininką. Nors D.Guščiną pribloškė istorija, į kurią įsivėlė buvęs kolega, 34-erių puolėjas neabejoja, kad futbolą iš tiesų bjauroja korupcija – ne tik Vokietijoje.

– Jūsų nuomone, M.Schuono istorija yra teisingas atspindys to, kas dedasi tikrovėje?

– Esu kalbėjęs apie tai su Marceliu – jis pats nori bendradarbiauti su teisėsauga, nes jį šantažavo mafija, todėl nėra priežasčių juo netikėti. Panašioje situacijoje atsidūrusių futbolininkų yra ir daugiau. Tokie dalykai iš tikrųjų vyksta.

– Atsimenate, kad M.Schuonas būtų siūlęs ir kitiems futbolininkams lažintis?

– Jis buvo normalus žaidėjas, nieko negalėjai prikišti. Marcelis sakydavo, kad yra iš pasiturinčios šeimos, todėl net negalėjo kilti minčių, kad jis galėtų įsivelti į tokius reikalus. Niekad nesu girdėjęs jo kalbančio apie lažybas – jis buvo paprastas jaunas futbolininkas.

– M.Schuonas teigė, kad lažybose bent epizodiškai dalyvauja 80–90 proc. žemesnių Vokietijos lygų futbolininkų. Tai tiesa?

– Taip tikrai būti negali, nesąmonė. Antroje Vokietijos lygoje žaidėjai uždirba didelius pinigus, kam jiems taip elgtis? Tikrai nepastebėjau, kad mano pažįstami futbolininkai būtų įnikę į lažybas.

– Vis dėlto tyrėjai skundžiasi, kad Vokietijoje žaidėjų dalyvavimas azartiniuose žaidimuose kontroliuotas nepakankamai.

– Dabar kontrolė intensyvesnė. Kiekvienas žaidėjas raštiškai įsipareigoja nedalyvauti lažybose. Žinau, kad yra nemažai futbolininkų, kurie mėgsta dalyvauti loterijose, bet jose nei prasilošti gali, nei kažką įspūdingo laimėti.

– Trylika metų žaidžiate įvairiose Vokietijos lygose. Ar pačiam yra tekę susidurti su sukčiavimo atvejais susitariant dėl rungtynių baigties?

– Kiek žinau, nėra kilę abejonių nė dėl vienų rungtynių, kuriose esu žaidęs. Iš kitų futbolininkų taip pat nesu girdėjęs apie tokius atvejus, bet per televiziją dabar rodo įtartinas rungtynes. Sunku pasakyti, koks yra tikrasis korupcijos mastas. Asmeniškai su tuo susidurti neteko, niekas pinigų nepasiūlė (juokiasi – red. past.).

– UEFA vykdomas tyrimas apima ir daugelį Rytų Europos valstybių. Lietuva tarp jų kol kas neminima, bet, jūsų nuomone, ar Vokietijos pavyzdys gali pasirodyti aktualus mūsų šaliai?

– Nuo šitos problemos nepabėgsi. Visada bus jaunų, nedaug uždirbančių žaidėjų, kuriuos paprasta sugundyti didžiuliais pinigais. Jau seniai nebuvau Lietuvoje, todėl negaliu pasakyti, kas vyksta čia. Bet prielaidos tokiems atvejams visur vienodos.