Vaikinai, kurie švęs pergalę

Kaip užsidirbti iš Europos futbolo čempionato? „Forbes“ paviešino skyrių iš knygos „Kaip užsidirbti iš Europos futbolo čempionato? „Forbes“ paviešino skyrių iš knygos „Sporto lažybų menas“.

Rusijos rinktinės šansai lažybų kontorų vertinami neaukštai. Statant už Rusijos pergalę čempionate koeficientas – 67. Visgi, koks yra lažybų tarpininkų pasaulis ir nuo ko priklauso nustatomi koeficientai?

Pagrindinis lažybų tarpininkų darbo principas – nugalėti visada, nepaisant kaip susiklosto įvykiai. Tam, kad tokios bendrovės gyvuotų, jų analitikai skaičiuoja koeficientą ne tik remdamiesi tikimybėmis, bet ir marža, kuri atneša pelną nuo kiekvieno statymo. Įsivaizduokime monetą, kurios vienoje pusėje herbas, o kitoje skaičius. Kaip suprantate, iškris vienas iš dviejų. Šansai yra 50 ant 50.

Įsivaizduokime, kad jūs pastatėte ant herbo, o jūsų draugas – ant skaičiaus.

Nesvarbu, kuris laimės, lažybų tarpininkai vis tiek užsidirbs. Juk jūs neišlošite savo ir draugo pastatytos sumos. Jeigu du žmonės pastato po 50 eurų, laimėtojas gaus 90, o 10 atiteks bendrovei. Koeficientas bus 1,9, o ne 2. Taip ir gaunamas grynasis pelnas.

Kalbant dar paprasčiau, lažybų tarpininkai iš žaidėjo gauna 10 eurų, o laimėtojui išmoka tik 90 eurų. Tai ir yra jų marža, arba, kaip sako amerikiečiai „juice“ (sultys).  Būtent ši dalis ir apsunkina, arba priešingai, statymų fenomeną padaro įdomesniu: reikia ne tik statyti už rungtynių laimėtoją, bet ir atsižvelgti į grįžtamąjį koeficientą. Neužtenka žinoti, kuri komanda geresnė, reikia, kad už galimą laimėjimą sumokėtų daugiau, negu turėtų. Priešingu atveju, kaip dažnai jūs belaimėtumėte, vis tiek galite prarasti pinigus ir tai matysis po tūkstančio ar daugiau statymų. Aplošti pačią lažybų bendrovę įmanoma, tačiau tokiu atveju kalbama apie ilgalaikę sėkmę.

Kaip apskaičiuojami koeficientai?

Lažybų bendrovėms teisingas koeficientų apskaičiavimas – sėkmės paslaptis. Jiems tai žaidimas, kainuojantis didelius pinigus. Kaip ir visiems tiems, kas rimtai užsiima sporto lažybomis. Visi tarpininkai siūlo koeficientą jau su savo marža, pelno dalimi.

Anglijos „Premier“ lygos metu, vidutinis koeficientas buvo 107 procentai. Tačiau varžybų, kurių baigtis buvo sunkiai nuspėjama, metu, šis procentas pakildavo iki 120 proc., taip tarpininkai mėgina apsaugoti save nuo gerai lygoje besigaudančių lošėjų.

Be to, tarpininkai nustato statymų maksimumą. Dažniausiai, kuo svarbesnis renginys, tuo didesnis limitas. Minimalūs – regionų futbolo lygos, draugiškos rungtynės.

Iš pradžių analitikai įvertina tam tikrų rungtynių baigčių tikimybes taip, kad tikimybių suma būtų 100 procentų. Vėliau, prie šių 100 proc. pridedamas norimo pelno procentas.

Lažybų verslo pelnas

Vykstant statymams, lažybų tarpininkai koeficientą keis taip, kad pelnas būtų didžiausias. Taigi, iš vienos pusės svarbu turėti savo nuomonę dėl tam tikrų rungtynių galimos baigties, o taip pat ne tik apie galimą baigtį, bet ir jos santykį su laimėjimu. Iš kitos pusės, svarbu žinoti kokį procentą sau konkrečių rungtynių metu gauna lažybų bendrovė. Jeigu bendrovės koeficientas „Premier“ lygos metu didesnis negu 105 proc., vertėtų paieškoti dosnesnės.

Dažnai manoma, kad lažybų bendrovių analitikai koeficientus sudaro atsižvelgdami į savo pačių nuomonę dėl varžybų baigties. Tai tik dalis tiesos. Taip, analitikai dažnai gana taikliai gali nuspėti laimėtoją, bet tai nereiškia, kad koeficientas, kurį jie nustato, atspindi jų apskaičiavimus. Tai būtų tiesiog puiku: darai statymus už laimėtojus ir priverti bendrovę bankrotuoti.

Sudarydamos koeficientus, lažybų bendrovės pirmiausiai galvoja, kaip pritraukti statymus visiems galimiems variantams. Todėl jiems tenka žaisti su skaičiais, kad pasiūlyti kuo daugiau patrauklių koeficientų visiems galimiems įvykiams.

Šimtaprocentinė rinka būna tada, kai tarpininkas nusprendžia, kad abu priešininkai turi vienodus šansus laimėti. Jeigu statymai būtų priimami be komisinio mokesčio, mes turėtume koeficientus 2 ir 2. Tačiau stebuklų nebūna.

Lažybų organizatoriui reikalinga pyrago dalis. Todėl jis atpjauna savo dalį pasiimdamas procentą. Taigi, esant lygių galimybių varžyboms, koeficientai atrodys taip: 1,85 arba 1,89. Štai toks paprastas verslas.

 

lrytas.lt