„Pinigų kartos“ eksperimentas pažeidė teisę, neteisėtai įtraukė vaikus

„Pinigų kartos“ eksperimentas pažeidė teisę, neteisėtai įtraukė vaikus 2016-12-27 12:38

Praėjusią savaitę Vilniaus apygardos teismas pagaliau išsprendė vadinamąją „Pinigų kartos“ bylą. Jos metu konstatuota, kad šiuo metu jau LRT televizijoje neberodoma laida „Pinigų karta“, kurią veda Andrius Tapinas, elgėsi neteisėtai – įgyvendino socialinį eksperimentą, kurio metu buvo provokuojama, ar nepilnamečiai asmenys legaliose lošimų organizavimo vietose gali lošti.

Teismas pažymėjo, kad LRT televizijos programos „Pinigų karta“ socialinio eksperimento redaktorė J. Čeponytė įtraukė į azartinius lošimus nepilnamečius, kurie provokavo lošimo automatų salono darbuotoją padaryti teisės pažeidimą, ir realiai pritaikė nusikalstamos veikos imitavimo modelį, nors neturėjo tam nei įgaliojimų, nei įstatymo priskirtų funkcijų.

„Viešiname šį įvykį ir norime atkreipti dėmesį, kad etiška žiniasklaida negali užsiimti aktyviomis provokacijomis, reputacijos menkinimu ir taip silpninti Lietuvos verslo įvaizdį. Jaučiame, kad prieš legaliai veikiantį verslą naudojami sovietiniai metodai, kuriuos ligi šiol pasitelkia ir valstybinė televizija, ir valstybei atstovaujanti Lošimų priežiūros tarnyba“, – sako Nacionalinės lošimų ir žaidimų verslo asociacijos vadovas Samoilas Kacas.

Anot jo, liūdina tai, kad į istoriją buvo įtrauka niekuo dėta automatų salono darbuotoja, kuriai dėl per televiziją parodyto įvykio Lošimų priežiūros tarnyba nepagrįstai surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą ir neteisėtai įsuko ją į teismų maratoną. „Tokiais veiksmais valstybės institucijos diskredituoja save – traukti asmenį atsakomybėn pasinaudojant televizijos siužetu, yra nekompetentinga ir neatsakinga. Juo labiau, kai tokie siužetai tampa lobistiniais įrankiais suinteresuotų grupių rankose“, – teigia S.Kacas. Vilniaus apygardos teismas konstatavo, kad provokacijos veiksmų atlikimo metu salone nebuvo nė vieno Lošimo priežiūros tarnybos darbuotojo, turinčio teisę tikrinti lošimus organizuojančių bendrovių veiklą, rinkti įrodymus ir fiksuoti galimus pažeidimus. Maža to, provokacijos veiksmu atlikimo metu automatų salone nebuvo ir pačios socialinio eksperimento redaktorės, kuri įtraukė į neteisėtą veiklą nepilnamečius (vienam iš jų – vos 14 metų), o vėliau – pati aktyviai teikė informaciją Lošimų priežiūros tarnybai, neva nepilnamečiams salone buvo leidžiama lošti. Asociacijos nuomone, provokacijos nedaro garbės Lietuvos televizijai, meta aiškią gėdos dėmę – iškart po „Pinigų kartos“ rodyto reportažo, Lietuvos Respublikos Seime buvo skubos tvarka teikiami įstatymo pakeitimo pasiūlymai, nustatantys vadinamąją slenksčio kontrolę. Teismo vertinimu, LRT televizijos programos „Pinigų karta“ socialinio eksperimento veiksmų profesionalumas ir sąžiningumas, turėtų būti įvertintas  Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijoje. Teismo nuomone, sąmoningas nepilnamečių įtraukimas į įstatymo draudžiamas veikas negali būti pateisinamas saviraiškos laisve atliekant neva socialinį eksperimentą ar žurnalistinį tyrimą.

 

lrytas.lt